Zaujímavosti / Tech / Videá / 15. júl 2014

Tento chlapík je dosť veľký blázon na to, aby strčil svoju ruku do tekutého dusíku

Je vám zima už pri prechode okolo mraziacich boxov v supermarkete? Trasiete sa od zimy len keď vidíte predpoveď počasia s teplotami pod nulou? V tom prípade vám prejde mráz po chrbte aj pri pohľade na chlapíka, ktorý svoju ruku strčil do asi -200°C studeného dusíka.

Dusík môže existovať v kvapalnom stave medzi -210°C a -195,8°C pri normálnom atmosférickom tlaku. To je teda sakramentsky studené. V škole ste sa mohli stretnúť s tým, že učitelia doňho umiestnili rôzne predmety a následne ich jednoducho rozbili. Z toho vyplýva, že strčiť ruku do niečoho tak studeného by asi nebol dobrý nápad, čo myslíte?

Vďaka Leidenfrostovmu efektu by sa síce nemala rozbiť tak, ako iné predmety, každopádne to však neskúšajte. Tento efekt ste si mohli všimnúť pri varení na naozaj horúcej panvici. Ak je jej povrch dostatočne horúci (omnoho teplejší ako teplota varu), kvapôčky vody sa premenia na malé tancujúce koráliky namiesto toho, aby sa okamžite odparili. Je to spôsobené tým, že medzi kvapalinou a horúcim povrchom sa vytvára izolačná vrstva pary, ktorá bráni zvyšku vody dotyku s horúcim povrchom. To spomaľuje prenos tepla medzi vodou a povrchom a tým zabraňuje ďalšiemu odparovaniu kvapaliny.

To isté sa stane, keď tekutý dusík príde do styku s objektom v izbovej teplote, ako napríklad s vašou rukou. Pozrite si video ukážku, opäť vás však upozorňujeme - radšej to neskúšajte!

Monika Budayová/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader