Zaujímavosti / Kuriozity / 21. jún 2014

Čo sa stane, keď chlapík oblečený v Mentoskách skočí do nádrže s diétnou Colou?

Viete si predstaviť, ako by vyzeral experiment s Mentoskami a Colou vo veľkom? Tento chlapík vám to predvedie. Celý sa totiž od hlavy po päty obliekol do obľúbených cukríkov a bezhlavo sa hodil do nádrže plnej diétnej Coly.

Spojenie Mentos cukríkov a diétnej Coly je jedným z najobľúbenejších experimentov, ktorý vyskúšal už hádam každý z nás. Keď sa pórovitý povrch, želatína a arabská guma z cukríkov skombinujú s benzoátom draselným, aspartámom a nasýteným oxidom uhličitým v Cole, CO2 (oxid uhličitý) sa začne uvoľňovať tak rýchlo, že produkuje obrovské množstvo peny. A keďže na prechod von má len úzky otvor na fľaši, vytvára obrovský gejzír do výšky až niekoľkých metrov.

Na pokus je najlepšie použiť mentolové MentosDiétnu Colu. Kľúčovú rolu hrá povrch cukríkov, ktorý je nerovný a posiaty malými pórmi, ktorých množstvo zvyšuje veľkosť povrchu, na ktorom dochádza k uvoľňovaniu oxidu uhličitého. Mentolové cukríky nemajú voskovitú vrstvu na svojom povrchu tak ako ovocné, preto reagujú lepšie. Dôležitým faktorom je aj  umelé sladidlo aspartám, ktorý sa nachádza v diétnej Cole. Ten znižuje povrchové napätie a zjednodušuje tvorbu buniek oxidu uhličitého. Toto napätie ďalej znižuje aj arabská guma v cukríkoch.

Blázni z Epic Meal Empire, novej šou prichádzajúcej v júli tohto roka na obrazovky FYI Television, sa rozhodli trošku pritvrdiť. Prečo hádzať Mentos do jedinej fľaše Coly, keď si môžete obliecť oblek pokrytý stovkami Mentosiek a bezhlavo skočiť do nádrže plnej diétnej Coly? Čo sa stane, je úplne zbytočné opisovať, pozrite sa sami.

Monika Budayová/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader