Zaujímavosti / Kuriozity / 07. august 2014

Stanové mestečko v Mina je trošku väčšie ako tie, na ktoré ste zvyknutí

Určite všetci poznáte klasické stanové mestečká na festivaloch, púťach či dovolenkách, kde medzi stovkami stanov rôznych farieb a veľkostí len ťažko nájdete ten svoj. Niečo podobné, a pri tom úplne rozdielne, majú aj pútnici v mestečku Mina.

Mina je malé mestečko nachádzajúce a v nízko položenom údolí v provincii Makkh, západnej Saudskej Arábii, asi 8 kilometrov východne od posvätného mesta Mekky. Vo vnútri údolia rozprestierajúcom sa na 20km2, stany pokrývajú každý otvorený priestor, pokiaľ len oko dovidí. Stany sú prehľadne usporiadané riadok po riadku a každoročne v nich prespávajú pútnici, ktorí prišli na päťdennú púť Hajj. Po zvyšok roka ostáva Mina pomerne opustená.

Stanové mestečko zahŕňa viac ako 100 000 klimatizovaných stanov, ktoré poskytujú dočasné ubytovanie 3 miliónom pútnikov. Stany merajú 8x8 metrov a sú vyhotovené zo sklených vlákien potiahnutých teflónom, aby bola zaistená vysoká odolnosť voči ohňu.

Pôvodne si pútnici nosili svoje vlastné stany, ktoré si stavali na rovinách Miny. Po ukončení Hajj ich vždy zložili, zbalili a odniesli so sebou domov. Potom, asi v roku 1990, Saudská vláda nainštalovala trvalé bavlnené stany, aby pútnikov odbremenila od nosenia vlastného vybavenia. Po rozsiahlom požiari, ktorý sa v roku 1997 prehnal mestečkom a zabil takmer 350 pútnikov, bolo postavené súčasné, protipožiarne mesto. V ňom sú stany rozdelené do niekoľkých táborov, z ktorých každý má svoju vonkajšiu stenu a chodníkmi je prepojený do ostatných táborov. Každý tábor je vybavený kuchynkou, sociálnym zariadením a zariadením na umývanie. Každý stan je farebne odlíšený a očíslovaný podľa jednotlivých krajín a všetci návštevníci majú odznaky s farbou a číslom pre prípad, že by sa stratili.

V posledných rokoch prešlo mestečko masívnou zmenou, keď vláda investovala do projektu miliardy riyalov, aby zmiernila neľahké a fyzicky náročné rituály spájajúce sa s každoročnou púťou. Komplexné siete požiarnej bezpečnosti sa skladajú z tepelne citlivých postrekovačov spojených s poplašným systémom, aby sa zabránilo opakovaniu tragédie z roku 1997.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader