Zaujímavosti / 19. máj 2014

Argentínsky roľník vykopal pozostatky najväčšieho tvora, aký kedy chodil po našej planéte

Ste si istí, že na vašom políčku okrem zeleniny, ovocia, pár krtkov a strašiakov v maku neskrývate ešte niečo iné? Roľníkovi z Chubut v Argentíne sa totiž podaril obrovský objav. Asi pred troma rokmi počas práce na svojom poli narazil na pozostatky najväčšieho dinosaura, aký kedy chodil po Zemi.

Počas toho, ako roľník pracoval na svojom poli, narazil na niekoľko skamenených dinosaurích pozostatkov. Paleontológovia z neďalekého múzea paleontológie Egidio Feruglio začali na tomto mieste výkopové práce, kde našli asi 150 neuveriteľne dobre zachovaných kostí od siedmich jedincov. "S ohľadom na rozmery týchto kostí, ktoré prekonávajú všetky doteraz známe zvieratá, je nový dinosaurus najväčším živočíchom, ktorý kedy kráčal po Zemi," uviedli výskumníci.

Pozostatky pravdepodobne pochádzajú z nového druhu sauropods, čo sú obrovské bylinožravce z druhu titanosaurov, ktoré žili asi pred 95 miliónmi rokov počas neskorých druhohôr. V súčasnosti vedci porovnávajú pozostatky s Argentinosaurusom, ktorý bol doteraz považovaný za najväčšieho dinosaura vôbec. Avšak, vyzerá to tak, že jeho prvenstvo najväčšieho živočícha na zemi sa asi skončilo. So svojou váhou 70-80 ton nemá oproti tomuto novému druhu šancu. Odhaduje sa totiž, že monštrum meria neuveriteľných 40 metrov od hlavy po chvost a so vzpriamenou hlavou dosahuje výšku 20 metrov. Pravdepodobne by vážil statných 77 ton, čo je asi jedenásť krát viac ako Tyranosaurus rex. 

Tomuto drobcovi nedajú meno, pokiaľ nálezy nebudú publikované vo vedeckom časopise, no vedci chcú vybrať také, ktoré bude vzdávať hold regiónu, farmárovi ale aj dinosaurovej neuveriteľnej veľkosti. José Luis Carballido, vedúci výkopových prác v tlačovej správe na webovej stránke múzea uviedol, že tím "stále pracuje na tomto mimoriadnom mieste. odhadujeme, že jedna pätinu procesu je dokončená, takže tam je ešte veľa práce a pravdepodobne ešte aj mnoho objavíme.“

Okrem titanosaura vedci objavili aj viac ako 60 zubov patriacich mäsožravým druhom, ktoré pravdepodobne „upratali“ zvyšky mŕtvych bylinožravcov. Tie však mali pravdepodobne poriadne hrošiu kožu, keď dokázala porušiť zuby mäsožravcov. Ostatné skameneliny ukazujú, že gigantický dinosaurus žil v krásne zelenej krajine blízko vodného zdroja, ktorá bola plná kvetov a stromov. Vedci sú pravdaže veľmi vďační farmárovi a jeho rodine za obrovský nález, ale aj za ich ústretovosť pri výkopových prácach. 

Monika Budayová/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader