Zaujímavosti / 21. júl 2016

Puč sem, puč tam - čo to ten puč vlastne je?

Počas poslednej piatkovej noci sme mohli prakticky naživo sledovať pokus o zvrhnutie vlády a prevzatie moci vojakmi v Turecku. Čo vlastne puč ako taký je a aké známe prípady z minulosti sa pri tomto slove spomínajú najčastejšie?

To, čo sa pred pár dňami odohralo v Turecku sa už za puč považuje. Pri puči sa zväčša rozhodne (menšia alebo väčšia) ozbrojená skupina prevziať v krajine moc. Nie vždy sa to podarí bez  násilností či stratách na životoch. Nasleduje „výmena panovníka” alebo vládnucej triedy za inú mocenskú skupinu. Puč prebieha nelegálne a jeho úspešnosť je potvrdená vtedy, ak pučisti prevezmú moc v krajine.

História si pamätá mnoho podobných akcií. Niektoré z nich dopadli úspešne, puč v Turecku sa k nim však nezaradil. Pri množstve správ z Turecka zaznieva aj otázka, aký je rozdiel medzi pučom a revolúciou. Definície sa rôznia, zväčša však rozdiel spočíva v tom, že puč je akýmsi spúšťačom revolúcie, jeho súčasťou a prakticky začiatkom. Prevzatie moci je len začiatkom, zmena režimu či iné zmeny v spoločnosti sú dôsledkami revolúcie, nie však puču.

Príklady z histórie:

Pivný puč - neúspešný pokus o presadenie moci mal za sebou aj Adolf Hitler. “Pivný” je tento puč preto, lebo sa odohral v pivovare, v ktorom mali v tom čase (rok 1923) stretnutie bavorské elity. Hitler sa tohto stretnutia zúčastnil a pokúsil presvedčiť spolusediacich na revolúciu a „pochod na Berlín”. To všetko za podpory spriaznených jednotiek SA. Následný pochod so sfanatizovaným davom dopadol neúspešne, po prestrelke bol Hitler zatknutý a odsúdený.

Čilský puč - azda najznámejším úspešným pokusom o prebratie moci je ten, ktorý si „vzal na starosť” Augusto Pinochet. Počas hlbokej ekonomickej krízy sa v Čile schyľovalo k občianskej vojne. Bolo to to posledné, čo by zničený krajina potrebovala, zdalo sa však, že je neodvratná. 11.9.1973 však armádne jednotky na čele s Pinochetom zaútočili na prezidentský palác a vtedajšieho prezidenta Salvadora Allendeho poslali do zabudnutia. Nastala krutovláda, tisícky mŕtvych a mučených ľudí a (a to Pinochetovi priaznivci vyzdvihujú najviac) obrovský ekonomický rast tejto juhoamerickej krajiny.

 Augusto Pinochet, strojca puču v Čile

 

Víťazný február - aj naša história pamätá na prevraty. A tento sa nestal až tak dávno. A jeho následky znášame dodnes - vo februári roku 1948 prebehol puč, ktorý v konečnom dôsledku viedol k zmene režimu z demokracie na totalitu. Udalosti, ktoré sa odohrali od 17. do 25. februára boli kontroverznou súčasťou dejín Československa a tento prevrat má aj v súčasnosti dosť veľa priaznivcov, ktorí prevzatie moci komunistami nepovažujú za zločin.

 

 

Foto: wikipedia.com, Biblioteca del Congreso Nacional de Chile

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader