Zaujímavosti / Kuriozity / 15. jún 2014

10 najšokujúcejších (nad)ľudských schopností. II. časť

S nadľudskými schopnosťami sa ľudia buď narodia, alebo sa u nich môžu prejaviť počas života. Potenciál, ktorý máme ako ľudské bytosti je nekončiaci, no niektorí ľudia majú to šťastie, že im bol vložený do vienka pri ich narodení a stačí ho už len rozvíjať.

Prinášame vám pokračovanie 10 najšokujúcejších (nad)ľudských schopností, o akých môže väčšia z nás len snívať. 

Liew Thow Lin “Manetický muž” - Liew dokáže držať na svojej koži predmety s hmotnosťou do 2 kg/ks, dokopy až do 36 kíl. Touto špeciálnou schopnosťou môže dokonca aj potiahnuť auto, no ako sa zistilo, s magnetickým poľom to nemá nič spoločné. Vedci z Malajzijskej Univerzity of Technology vylúčili akúkoľvek prítomnosť magnetického pola v jeho tele, no zistili, že jeho koža má veľmi vysokú úroveň trenia, ktorá poskytuje "sací efekt." Tento zvláštny rys sa zdá byť genetický, objavil sa totiž aj u jeho troch vnúčat.

Kim Peek “Ľudský Google” - Práve Kim Peek bol inšpiráciou Raymonda Babbitta z filmu Rin Man, ktorého stvárnil Dustin Hoffman. S minimálnym úsilím je schopný zvládať intelektuálne úlohy, ktoré by pre bežných ľudí neboli možné. Dokáže napríklad čítať dve strany knihy súčasne, každú jedným okom. Počas svojho života si bol schopný zapamätať 98% informácií, ktoré si prečítal vo viac ako 12 000 knihách. Tiež si pamätal obrovské množstvo smerových čísel, predvolieb či telefónnych čísel a bol schopný odpovedať na akúkoľvek otázku o technológii, histórii či náboženstve až do jeho smrti v roku 2009. 

John Chang “Dynamo Jack“ - John Chang bol slávny jávsky akupunkturista a tajomný majster qigongu, ktorý žil v druhej polovici 20. storočia. Chang vždy odmietal akékoľvek natáčanie a publicitu, až kým ho začiatkom 80. rokov, počas natáčania dokumentárneho filmu, nenavštívila skupinka reportérov. Člen ich tímu trpel očnou infekciou, a keď sa dozvedeli o Johnovych schopnostiach, vyhľadali ho a požiadali o pomoc. Dynamo Jack však nevedel, že kamery sú zapnuté, takže celá jeho akupunktúrna liečba sprevádzaná výrobou elektriny cez jeho telo na uzdravenie a následné vzplanutie novín, boli zaznamenané a použité v dokumente The Ring of Fire. Po zverejnení záznamu John Chang zmizol. Hovorieval, že svoje schopnosti vyvinul pomocou prísnej dennej meditácie a že yin-yang, pozitívne a negatívne centrá v tele, umožňujú tok energie v tele. 

Hira Ratan Manek “Sun Gazer” - Dopredu vás upozorňujeme, že ak táto technika nie je vykonávaná správne, môžete oslepnúť. Hľadenie do slnka (slnečné prejedanie sa) je veľmi striktná praktika pomalého zavádzania slnečného svetla do očí v čase, keď je index ultrafialového žiarenia najvyšší. Na začiatku sa vykonáva len asi 10 sekúnd, následne sa pridáva ďalších 10 sekúnd, maximálne však na 44 minút. Počas tejto praktiky je potrebné byť vyzutý, aby ste boli dokonale upevnení k zemi. Starobylá technika bola používaná v mnohých starých kultúrach ako je egyptská, mayská, aztécka, indická či tibetská a je plná správ o liečebných výhodách bežných chorôb. Tiež poukazuje na super ľudské schopnosti ako je pokročilá telepatia či život bez jedla. Manek, narodený v roku 1937 v Indii, je jedným z najznámejších slnečných jedákov. NASA ho študovala po dobu 130 dní, kedy žil len zo slnka a vody. Naučila sa od neho túto jedinečnú zručnosť a teraz ju učí svojich astronautov, aby mohli minimalizovať príjem ich potravy vo vesmíre.

David Blaine “mág, iluzionista, vytrvalostný umelec” - Bežnému človeku stačí päť minút pod vodou, aby u neho došlo k poškodeniu mozgu alebo aj smrti. David Blane dokázal zadržať dych na ohromujúcich 17 minút a 4 sekundy. V máji 2006 bol ponorený vo veľkej gule s vodou o priemere 2,4 metra na celý týždeň. Kyslík a potrava mu boli podávané cez malé rúrky a odborníci sledovali, ako mu pokožka na rukách a nohách takmer kompletne zliezla. Niekoľko rokov pred tým sa zas nechal pochovať v plastovom boxe, kde pod 3 tonovou nádržou plnou vody strávil celý týždeň, počas ktorého nejedol nič okrem dvoch až troch čajových lyžičiek vody denne. Aby toho nebolo málo, v roku 2000 sa nechal na 63 hodín, 42 minút a 15 sekúnd zavrieť do veľkého boxu s ľadom. Nasledujúci mesiac nebol schopný chodiť.

Monika Budayová/therichest.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader