Zaujímavosti / 07. jún 2014

Schopnosti týchto ľudí vás dostanú. 7 ľudí s absolútne geniálnym mozgom

Náš mozog robí každú sekundu neuveriteľné množstvo úkonov. Jeho funkcia je síce neobmedzená, no my ho využívame len z veľmi malej časti. Sú však ľudia, ktorí mu teda poriadne dávajú zabrať.

Ak máte pocit, že ste inteligentnejší, ako vaše okolie, alebo že vaša pamäť má väčšiu kapacitu ako najvýkonnejší počítač, bohužiaľ, sklameme vás. Sú totiž ľudia, ktorých asi len ťažko neprekonáte. Ich schopnosti sa nám môžu zdať dokonca až nadpozemské.

Mozog človeka má asi 10 miliárd neurónov a 1 biliardu prepojení, známych ako synapsie, ktoré tieto bunky spájajú. Pamäťová kapacita je okolo 2,5 petabajtov (2,5 milióna gigabajtov). Pre porovnanie - jeden z najvýkonnejších počítačov na svete (82 944 procesorov) trvalo 40 minút na dokončenie simulácie jednej sekundy aktivity ľudského mozgu. Najvýkonnejším počítačom na svete nie je teda nič iné, ako ľudský mozog. 

Chao Lu - rekord v zapamätaní si „Pi“ dosiahol Číňan Chao Lu, ktorý ho z pamäte odrecitoval na 67 890 desatinných miest. Trvalo mu to presne 24 hodín a 4 minúty, čo predstavuje jedu číslicu za každých 1,2 sekundy.
Ramon Campayo - rekordman s najrýchlejšou pamäťou. Za pol sekundy si totiž dokáže zapamätať 17 čísel a za jednu sekundu 46 miestny binárny kód, ktorý vyzerá asi takto - 0101010101001010101001011001010101000101010100
Daniel Tammet - ako malé dieťa dostal epileptický záchvat, ktorý je podľa všetkého zodpovedný za jeho stav. Čísla vidí ako tvary a farby. Každé kladné číslo do 10 000 má svoj jedinečný tvar, farbu, štruktúru a pocit. Jeho vizuálny obraz čísla 289 opísal ako obzvlášť škaredý, 333 ako atraktívny a Pí ako veľmi krásny. Dokáže robiť zložité výpočty, ako napríklad tretie odmocniny na stovky desatinných miest, bez akejkoľvek námahy. Okrem toho je aj polyglot, ktorý plynule hovorí 11 jazykmi. Anglicky, francúzsky, nemecky, fínsky, litovsky, rumunsky, estónsky, islandsky, walesky a esperanto. Islandsky sa naučil za jediný týždeň z televízneho dokumentu.
Orlando Serrell - nemal žiadne zvláštne schopnosti, až kým sa v svojich desiatich rokoch neudrel pri basebale na ľavú stranu hlavy. Spadol na zem, no nakoniec vstal a pokračoval v hre. Keďže svojim rodičom o ničom nepovedal, nebola mu poskytnutá žiadna lekárska starostlivosť. Dlhú dobu trpel bolesťami hlavy, ktoré zrazu skončili. Teraz má 42 rokov a dokáže si spomenúť na akýkoľvek deň v týždni, počasie či aktivity, ktoré robil každý deň od svojej nehody.
Derek Paravicini - je slepý, no má extrémne vzácny hudobný dar. Keď počuje akord s desiatimi notami, dokáže identifikovať každú jednu z nich, zatiaľ čo väčšina profesionálnych hudobníkov dokáže asi päť. Vďaka svojej „databanke“ tisícok skladieb v svojej hlave mu nerobí problém zahrať akúkoľvek melódiu, na akú si spomeniete. Keď ho publikum požiada o Ain´t No Sunshine alebo aby zahral pieseň v B dure, improvizácia mu nerobí žiaden problém. Jeho prsty sa po klávesoch mihajú ako kolibrík a sú znakom jeho ohromujúcej hudobnej virtuozity.
Kim Peek - bol inšpiráciou pre románový charakter Raymonda Babbitta, ktorého stvárnil Dustin Hoffman vo filme Rain Man. Pozná každú oblasť a jej PSČ v US a tiež pozná cesty a smery všetkých väčších miest v US ale aj medzi nimi. Dokáže tiež prečítať dve stránky naraz (každú jedným okom). S 98% presnosťou mu to trvá asi 8 sekúnd. Takto prečítal už viac ako 12 000 kníh. 
Stephen Wiltshire - ako malé dieťa bol nemý. Po diagnostikovaní autizmu bol umiestnený do špeciálnej školy pre deti so sociálnymi potrebami. Tam objavil svoju vášeň pre kreslenie - najskôr to boli zvieratá, neskôr londýnske autobusy a nakoniec budovy a rôzne pamiatky. Počas detstva komunikoval prostredníctvom svojich kresieb, pomaly však za podpory svojich učiteľov vo svojich deviatich rokoch povedal prvé slovo. „Papier.“ Jeho schopnosť je naozaj pozoruhodná - dokáže totiž nakresliť detailný obraz krajiny či mesta po jedinom krátkom prezretí. Takto po krátkom lete vrtuľníkom nakreslil detailnú 10 metrov dlhú panorámu Tokia. Rovnako zvládol Rím či New York.

Monika Budayová/memolition.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader