Tech / 29. november 2019

Zlepšite bezpečnosť vášho auta inštaláciou imobilizéru

Imobilizér je elektronické zariadenie proti krádeži, ktorého funkciou je zabrániť motoru naštartovať, keď sa ho pokúša niekto odcudziť. V skutočnosti je hlavná funkcia imobilizéra skrytá v jeho názve. Má množstvo výhod a funkcií. A vy sa o ich využití vo vlastnom aute môžete presvedčiť tiež.

Štruktúra imobilizérov sa môže líšiť - niektoré môžu napríklad otvárať elektrické obvody vozidla zodpovedné za zapaľovanie alebo prívod paliva, zatiaľ čo iné môžu pracovať na zbernici CAN a programovo blokovať štartovanie motora. Funkčne však majú všetky moderné imobilizéry jeden účel: zabezpečiť neschopnosť naštartovať motor a znemožniť ďalší nezávislý pohyb vozidla počas krádeže.

Pri každodennom používaní je práca imobilizéra pre majiteľa vozidla neviditeľná. Spravidla sa na odomykanie používa kľúč alebo prívesok na kľúč, ktorý  pri svojej deaktivácii všetko dôležité vypne a umožní motoru bez prekážok naštartovať.

Aké sú výhody imobilizéra?

Výhody imobilizéra ako zariadenia proti krádeži sú zrejmé. Poskytuje určitú úroveň ochrany proti krádeži vozidla, pričom je často zaradený do zoznamu štandardného vybavenia a nevyžaduje si ďalšiu inštaláciu. 

Stupeň ochrany závisí od typu imobilizéra, ako aj od miesta jeho inštalácie. Sú výhodné v tom, že odblokovací čip je zabudovaný do štandardného kľúča a nevyžaduje si ďalšie manipulácie na naštartovanie motora. Ak by vám z nejakého dôvodu prestal plniť svoje funkcie, alebo ste potrebovali zmeniť ovládanie a nastavenia, rýchle prekódovanie kľúča od auta je možné. 

Dokáže imobilizér nahradiť alarm?

Podobnú otázku sa pýtajú aj niektorí majitelia automobilov, ktorí chcú napríklad ušetriť pri inštalácii alarmu. Konkrétnu odpoveď na ňu však nezískate, pretože alarm a imobilizér sa líšia vo fungovaní zariadenia a ovládaní riadiacej jednotky

Alarm, ako viete, slúži na upozornenie ostatných a majiteľa vozidla, že sa s ním niečo deje. Imobilizér neinformuje nikoho, ale iba bráni jeho implementácii, preto sa výstražné zariadenie a imobilizér nemôžu až tak úplne nahradiť, iba sa navzájom dopĺňajú.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, s imobilizérom budete mať svoje auto pod kontrolou a vďaka alarmu sa budete cítiť sebaistejšie.

(deed/PR)

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader