Zaujímavosti / Kuriozity / 01. júl 2014

Venus ukázala svoju odvrátenú tvár. Každú polku ma totiž inú.

Strakaté či fľakaté mačky nie sú ničím neobvyklým. S Venus sa však príroda zahrala o trošku viac - na svojej čiernej strane tváre má zelené oko, zatiaľ čo na tej oranžovej netypické modré.

Venus je hotovou internetovou celebritou medzi mačkami. Je krásna, roztomilá a veľmi milá. To by však pravdepodobne nestačilo na to, aby ju poznal takmer celý svet. Za to môže jej dvoj-tvár, ktorá je na jednej strane sfarbená do čierna a na druhej do oranžova. Aby toho nebolo málo, ani jej oči nie sú rovnaké. Zatiaľ čo jedno má typickú mačaciu zelenú farbu, to druhé je modré, čo je pre mačky prinajmenšom nezvyklé.

Špekuluje sa o tom, že za netypické sfarbenie môže genetický rys nazývaný chimérizmus. V mytológii sa za chiméru považovalo „mišmaš monštrum“ skladajúce sa z častí rôznych zvierat. K vytvoreniu mačacej chiméry dochádza vtedy, keď sa spoja dve embryá, ktoré obsahujú rôzne typy DNA. Bunky, ktoré pochádzajú z oplodnených vajíčok, si udržujú každé svoj charakter - takže ak jedno z nich malo gény pre čierne sfarbenie a to druhé pre oranžové, výsledná chiméra by mala byť strakatá. Aby sa potvrdilo alebo vyvrátilo, či Venus naozaj je mačacou chimérou, bolo by potrebné vykonať genetické testy.

Ak však nie je chimérou, čo vysvetľuje jej úžasnú tvár? „Absolútne šťastie,“ povedal Leslie Lyons, profesor na Uiversity of California, ktorý študuje genetiku domácich mačiek. Priznal sa, že nikdy nevidel mačku ako Venus. „Ona je extrémne, extrémne vzácna.“ Venus však nie je výnimočná len svojim sfarbením, zvláštne sú aj jej oči. Mačky ich majú väčšinou žlté alebo zelené, ale nie modré. Tie sú typické len pre siamské mačky, pretože majú na svojom tele veľa bielej farby. Venus má síce na brušku malý fliačik, ten však nie je dostatočne veľký na to, aby spôsobil sfarbenie jej oka do modra. „Ona je tak trochu záhadou."

Tento roztomilý maznáčik žije v Severnej Karolínií so svojim pánom, ktorý hovorí, že Venus je miláčik a nikdy nepoškriabala ani len kúsok nábytku. Tých, ktorí neveria pravdivosti fotiek, pozýva na svoju facebookovú stránku, aby si pozreli video. Venus však nemá fanúšikov len na sociálnych sieťach. Hračkárska spoločnosť  GUND začala vyrábať plyšové napodobeniny netypickej mačky, aby sa k nej mohli pritúliť ľudia z celého sveta.

Monika Budayová/nationalgeographic.com/mymodernmet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader