Zaujímavosti / Kuriozity / 21. jún 2014

Turecký umelec kreslí miniatúrne obrázky na povrch potravín

Hasan pravdepodobne ako dieťa nepočúval svoju mamu, ktorá mu hovorila, že jedlo je na jedenie a nie na hranie. A možno spravil dobre. Na povrch potravín totiž kreslí úžasné miniatúrne krajinky.

Talentovaný turecký umelec Hasan Kale vytvára neuveriteľne malé umelecké diela pomocou pevnej ruky, jemného štetca a svojho neobvyklého maliarskeho plátna. Posúva hranice toho, čo je možné dosiahnuť pomocou farby a maľovania na...vlastne na čokoľvek. Vždy si užíval maľovanie na neobvyklé povrchy ako motýlie krídla či slimačie ulity, no nedávno obrátil svoju pozornosť k neočakávanému povrchu - k potravinám

Arašidové škrupinky, oriešky, fazuľa či kocka čokolády sa v jeho rukách menia na miniatúrne umelecké diela. Maľovaním vrstvy za vrstvou vznikajú veľkolepé diela ožívajúce v detaile. „Jedná sa o predmety každodenného života, nad ktorými by a ľudia asi len ťažko zamýšľali, nevenujú im moc pozornosti,“  vysvetľuje Kale. „Prostredníctvom môjho umenia chcem zdôrazniť, ako krásne môžu tieto veci byť. Zámerne si vyberám zložité predmety, aj keď nie je dôležité ako sú malé alebo ako dobre absorbujú farbu. Čo je dôležité je to, že ožijú a prinášajú ľuďom radosť." Pravdaže, používa aj bežné plátna, ktoré však nie sú preňho tak zaujímavé, ako pominuteľnosť jedla. Väčšina z jeho diel je tak malá, že nie je možné ich jasne vidieť bez zväčšenia, čo vyvoláva otázku, ako to vôbec spravil? Ako uviedol na sociálnej sieti, jeho cieľom je namaľovanie siluety Istanbulu na prameň vlasov. Ak existuje niekto, to dokáže, je to práve on..

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader