Zaujímavosti / Umenie / 13. jún 2014

Tučná mačka Zarathustra sa stala súčasťou najznámejších kultových obrazov

Takmer desať kilová mačka sa vďaka svojej tvorivej majiteľke ocitla na kolenách Leonardovej Mona Lisy či na slávnom Michelangelovom Stvorení Adama, kde sa dotýka Božieho prsta.

Zarathustra je tučná mačka, ktorá má trošku neobyčajnú záľubu. Umenie. Jej tvorivá majiteľka Svetlana Petrova sa rozhodla pobaviť seba a svoje okolie zakomponovaním svojho miláčika do kultových portrétov slávnych umelcov. Mačku zdedila po svojej zosnulej matke, ktorá ju zbožňovala. Okrem toho, že bola nekonečne milovaná, bola aj veľmi dobre živená. Nájsť názov pre Svetlanin projekt teda nebol žiaden problém - Fat Cat Art.

Jej séria začala vo februári 2011 a predstavovala určitý spôsob, ako sa dostať z depresie po tom, ako v roku 2008 stratila svoju milovanú matku, s ktorou si boli veľmi blízke. „Zarathustra bola a je živou spomienkou na moju matku." S nápadom prišiel Svetlanin priateľ, ktorý jej chcel zlepšiť náladu a pomôcť prekonať ťažké životné obdobie. Navrhol, aby spravila projekt s ich novým členom rodiny. Vzhľadom k jej statnej hmotnosti a vtipnej osobnosti nebol problém zakomponovať ju do umeleckého projektu. Takto si teda tučná mačka našla svoju cestu ku slávnym umeleckým dielam našich dejín. „Obrazy som poslala niekoľkým svojim priateľom, umelcom a galeristom, len aby som videla ich reakciu. Nikdy pred tým som nevidela tak seriózne dámy smiať sa až k slzám." S povzbudením priateľov teda chvíľku na to spustila stránku "Fat Cat Art". Obrazy sa okamžite stali virálnymi. V Anglicku sa dokonca objavili na výstave “Russian Extremes – From Icons to I-Cats”.

Aj keď sú obrazy vtipné, zaslúžia si, aby boli brané vážne. Svetlana si myslí že Zarathustra je prirodzený umelec a úžasne pózuje pre obrazy. Je presvedčená, že mačka vie, že robí umenie, a preto je vždy veľmi priateľská k fotografom, ktorí ju fotia.

Mona Lisa - Leonardo da Vinci (1503-1506)
Bogatyrs (Heroes) - Victor Vasnetsov (1898)
Olympia - Édouard Manet (1863)
Dáma s hranostajom - Leonardo da Vinci (1489–1490)
Vytrvalosť pamäte - Salvador Dalí (1931)
Sloboda vedie ľudí - Eugène Delacroix (1830)
Stvorenie Adama - Michelangelo (1511-1512)
Zrodenie venuše - Sandro Botticelli (1486)
Whistlerova matka - James McNeill Whistler (1871)
Večer trojkráľový - David Teniers (1634-1640)
Slúžka v kuchyni - Johannes Vermeer (1657–1658)
Urbinská venuša - Titian (1538)
Americká gotika - Grant Wood (1930)
Unikajúca kritika - Pere Borrell del Caso (1874)

 

Viete, ako vyzerajú tieto obrazy v origináli?

Monika Budayová/boredpanda.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader