Zaujímavosti / 30. marec 2014

Snívajú sa vám nočné mory? Tu je ich vysvetlenie

Určite ste sa už aj vy niekedy strhli z hrozného sna. Hoci je spánok veľmi príjemnou činnosťou, keď ho prerušujú nočné mory, stáva sa hororom.

Kým spíte, váš mozog si premieta, spája a rôzne interpretuje vaše myšlienky alebo zážitky zo dňa. Stalo sa vám už, že ste na niekoho len okrajovo pomysleli počas dňa, ale snívalo sa vám o ňom celú noc? Alebo, že ste prekvapili samého seba vo vlastnom sne? Všetko je hra vášho podvedomia.

Pozrite sa na 10 možných vysvetlení vašich nočných môr.

1. Sníva sa vám, že píšete test. Možné vysvetlenie: takéto sny sa môžu vzťahovať na váš strach o sebadôveru, alebo pramenia z vášho pocitu nepripravenosti v reálnom živote, či z pocitu, že nenaplňujete svoj potenciál.

2. Sníva sa vám, že vás podvádza váš partner. Možné vysvetlenie: potrebujete viac pozornosti od vášho partnera v reálnom živote a chceli by ste s ním tráviť viac času.

3. Sníva sa vám, že lietate. Ak lietanie dokážete sami ovládať, sú to krásne sny, ktoré znamenajú pocit slobody. Ak nad lietaním stráate kontrolu, môže to znamenať, že nemáte v reálnom živote pod kontrolou svoj vlastný vývoj.

4. Sníva sa vám, že zomierate. To, že v sne zomierate, môže znamenať vašu túžbu po nejakej pozitívnej zmene v živote. Keď sa vám sníva, že ste takmer zomreli, môže to naznačovať strach zo zlyhania.

5. Sníva sa vám s pavúkmi. Sen plný pavúkov môže značiť, že ste manipulovaný alebo vy niekým manipulujete.

6. Sníva sa vám, že ste sa ocitli nahý na verejnosti.  Sen o nahote na verejnosti môže znamenať, že sa cítite byť veľmi odhalený alebo zahanbený. Môže tiež naznačovať nedostatok socializácie, zraniteľnosť a váš pocit, že sa vám spoločnosť pre niečo vysmieva či bude vysmievať.

7. Sníva sa vám, že vás niekto naháňa. Takýto sen môže byť znak toho, že sa v reálnom živote snažíte niečomu vyhnúť, a zároveň odmietate riešiť problémy.

8. Sníva sa vám, že vám vypadali zuby. Sen o vypadaní zubov alebo vlasov môže znamenať pocit neistoty z vášho vystupovania v spoločnosti. Takisto môže vyjadrovať pocit bezmosnosti.

9. Sníva sa vám, že ste sa stratili. Ak ste sa stratili v sne, môže to naznačovať, že strácate smer v živote alebo vaše obavy, že niekam nezapadnete.

10. Sníva sa vám, že padáte. Sen, v ktorom padáte vás varuje, že v reálnom živote nad niečím strácate kontrolu. Alebo naznačuje vaše sklamanie z dobrého kamaráta.

Všetky vysvetlenia ponúkame ako možné, nie konečne dané. V podstate znejú dosť logicky. Asi sa stačí len trochu zamyslieť nad tým, či nám v živote niečo nechýba. Alebo veriť tomu, že sen si naše podvedomie iba náhodne vyskladalo.

Dušana Lukáčová/sobadsogood.com/1.foto Nightmare - Henry Fuseli/kharger.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader