Kuriozity / Hudba / 17. jún 2014

Nový prezident začal naozaj vo veľkom štýle. Zvalcuje slovenské hitparády?

I Have a Dream, prejav bojovníka za ľudské práva Martina Luthera Kinga vytlačil inauguračný prejav nášho nového prezidenta Andreja Kisku zo známeho songu One Day.

Ako by povedal pán Gašparovič, slovenský nádor má od nedele nového prezidenta hlavy štátu. Je ním Andrej Kiska, ktorého sme si v priamych voľbách zvolili 29. marca 2014. V nedeľu 15. júna zložil sľub v bratislavskej Redute a predniesol slávnostný príhovor, prvý krát ako prezident Slovenskej republiky. Práve ten inšpiroval známe slovenské rádio, aby z neho namixovali rádiohit.

Rádio Expres deň po inaugurácii púšťa namixovanú verziu prejavu nového prezidenta Andreja Kisku, ktorý v nedeľu odznel na slávnostnej inaugurácii. Jeho prejav je namixovaný do piesne Vandaag (One Day) od holandského hudobného umelca a producenta Bakermata. Originál skladba obsahuje slávny prejav bojovníka za ľudské práva Martina Luthera Kinga s názvom „I have a dream“. Vo verejnej reči tento americký bojovník za ľudské práva popisuje svoje sny o slobode a rovnosti a vyzýva k ukončeniu rasizmu v USA. Jeho hlavnou myšlienkou je rovnosť rás a koniec diskriminácie. V Kiskovej verzii môžeme počuť najlepšie pasáže prejavu, kritiku smeru, ktorým ide naša krajina, odmietanie korupcie a výzva ľudí, aby sa nebáli aktivizovať. Sľubuje tiež, že v našom mene bude klásť otázky a pomáhať tým, ktorí to budú potrebovať. No a nám neostáva nič iné ako dúfať, že konečne v tejto krajine aj niekto dodrží to, čo sľúbil.

„Slovensko je malá krajina. Ale je to krásna krajina s pracovitými, schopnými a talentovanými ľuďmi. A preto sa výziev nemusíme báť, aby sa z nášho Slovenska stala krajina akú si všetci želáme; krajina, kde má právo na slušný život každý občan; kde korupciu odsudzujú ľudia rovnako ako krádež; z ktorej mladí ľudia nebudú chcieť odísť; krajina, ktorá je ekonomicky úspešná a sociálne spravodlivá; krajina, kde slušnosť a morálka nie je len slovom, ale skutočnou hodnotou spoločnosti. Takému Slovensku chcem pomáhať.“   „Až príliš často počúvame, že sa u nás vytratila morálka a slušnosť; že verejný priestor ovládol egoizmus, rodinkárstvo, politická príslušnosť, silné lakte, cynizmus. Preto som kandidoval, pretože verím, že ľahostajnosť môžeme poraziť, že dokážeme nájsť dosť energie a hlavne, že sme povinní to urobiť.“„Budem prvým slovenským prezidentom bez politickej a bez straníckej minulosti. Ako prezaident budem klásť otázky v mene občanov a podám ruku a pomôžem každému kto chce hľadať riešenia, komu ide o výsledky. Sľubujem.“

Monika Budayová/Rádio Expres / omediach.sk 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader