Zaujímavosti / Cestovanie / 09. jún 2014

Neviditeľný dom dokonale splýva so skalnatou gréckou krajinou

Z diaľky sa môže zdať, že je to len ilúzia, keď sa však priblížite bližšie, v skalnatom vrchu gréckeho ostrova objavíte nenápadný dom, ktorý dokonale splýva s okolitou krajinou.

Veľkolepá rezidencia s obrovským bazénom rozprestierajúcim sa priamo na jej streche je naozaj jedinečná svojho druhu. Navrhnutá bola talentovaným tímom Kios Architecture, ktorý ho zasadil vysoko do strmého svahu krásneho gréckeho ostrova Tinos. Ten je známy nedotknutou architektúrou, malebnými dedinkami roztrúsenými po kopcoch a krásnymi scenériami.

Nekonečný bazén tvorí strechu rezidencie a poskytuje nádherný panoramatický výhľad na Egejské more. Súčasne poskytuje tepelnú izoláciu a chráni obyvateľov pred slnečným žiarením. Dom bude mať po dokončení tri spálne, oddelený kuchynský kút a vonkajšiu obývaciu izbu. Cieľom projektu bolo integrovať dom do miestnej krajiny, aby tvoril jej súčasť. Väčšina stavebných materiálov bola nájdená v bezprostrednej blízkosti a použitá tak, aby dom doslova „zmizol“ v krajine. Materiály majú veľmi nízky dopad na životné prostredie a zároveň sú izolačným materiálom domu rozprestierajúceho sa na takmer 200m2.

Dom bol postavený na základe požiadaviek klienta - súkromie a „neviditeľnosť“. Nekonečný bazén na streche pôsobí ako obrovské zrkadlo a súčasne funguje ako izolácia. Nemá žiadne bočné múriky, preto tvorí vizuálny efekt vody tiahnucej sa až k horizontu, kde splýva s výhľadom na more. Môžeme povedať, že požiadavky boli dokonale splnené, pretože dom sa vďaka obrovskému bazénu a prírodným materiálom doslova skrýva pred zrakom všetkých ľudí. Neviditeľná oáza poskytuje samotu, vlastný bazén, nádherný výhľad a hlavne božský pokoj.

Monika Budayová/hiconsumption.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader