Zaujímavosti / Cestovanie / 18. marec 2014

Neuveriteľné žuvačkovoružové jazero

Sýta ružová farba jazera Hillier v Austrálii pripomína detskú žuvačku. Vyzerá akoby vodu niekto náročky zafarbil naružovo. Opäť je to len hra prírody.

Jazero Hillier sa nachádza na Middle Island v Západnej Austrálii. Je asi 600 metrov dlhé a obklopené je piesočnou plážou a hustým eukalyptovým lesom. Od oceána ho oddeľuje iba tenký pás piesočných dún pokrytý vegetáciou. 

Farba jazera je zrejme spôsobená baktériami, ktoré v ňom žijú. Ak by ste si nabrali vodu do pohára bola by naozaj ružová, to znamená že sfarbenie nie je spôsobené iba usadeninami na dne jazera.

Prvá zmienka o ružovom jazere na Middle Islands sa datuje do roku 1802. Britský navigátor a hydrografik Matthew Flinders vyšiel na najvyšší vrch na Middle Islands, aby preskúmal okolité vody, keď si všimol tento výnimočný ružový úkaz. Odkedy bola pred niekoľkými rokmi vykonaná posledná ťažba piesku na ostrove, sú Middle Islands a ružové jazero Hillier takmer nedotknuté. Navštevujú ich iba turisti, ktorí sa chcú pokochať týmto prírodným divom.

mostbeautifulplacesintheworld.org

 

Dušana Lukáčová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader