Cestovanie / 03. marec 2014

Najnavštevovanejšie miesta na zemi

Nasledujúce miesta a atrakcie patria k tým, kde sa „premelie“ najviac ľudí na svete. Nečudujem sa, pretože medzi nimi si určite nájdete aj vy nejeden cestovateľský sen.

Disney World, Magic Kingdom, Orlando ( Florida)

Raj detí otvoril svoje brány v roku 1971 a dodnes sa teší veľkej obľube. 17 miliónov je číslo ročnej návštevnosti tejto zábavnej atrakcie. Nachádza sa tu 24 tematických stredísk, 4 tematické parky, 2 vodné parky, golf a množstvo iných atrakcií. 

Times Square, New York

Nachádza sa na križovatke Broadwaya a Siedmej Avenue a je pomenované podľa budovy New York Timesu. Patrí medzi neodmysliteľne symboly NY. Tiahne sa od 42 až po 47 West Street a je centrom divadelnej štvrti na Broadwayi známej ako Manhattan. Nájdete tu približne 40 divadiel, Múzeum voskových figurín Madame Tussauds, štúdia MTV, Vogue a množstvo kaviarní či stánkov s občerstvením. Ročne ho navštívi vyše 39 miliónov návštevníkov.

Niagarské vodopády, Ontario

Patria medzi najznámejšie vodopády na svete. Ležia na rieke Niagara, konkrétne na východnej hranici medzi Kanadou a USA. Vodopády sú zložené z troch navzájom oddelených častí. Horseshoe Falls (Konská podkova, kanadská časť vodopádov), American Falls (Americké vodopády, americká časť vodopádov) a Bridal Veil Falls (Svadobný závoj, americká časť vodopádov).  Niagarské vodopády nie sú významné svojou výškou, ale mohutnosťou. Ročne tento prírodny úkaz navštívi okolo 10 miliónov turistov.

Central Park, New York

Najznámejší park na svete vznikol už v roku 1859. Je obdĺžnikového tvaru s rozmermi 4 km × 800 m a rozlohou 3,41 km². Aj napriek tomu, že park vyzerá prírodne, v skutočnosti je vytvorený umelo. Oddýchnuť si môžete pri jazerách, na lavičkách či len tak v tráve. Rôzne ihriská a štadióny slúžia na športové využitie. Ročná návštevnosť sa pohybuje okolo 25 miliónov návštevníkov. 

Chrám Matky Božej, Paríž

V preklade z francúzskeho Notre Dame de Paris  to znamená „Naša pani z Paríža“. Ide o rimokatolícku katedrálu, ktorá je považovaná za jeden z najlepších príkladov francúzskej gotickej architektúry. Patrí k najväčším a najznámejším cirkevným stavbám na svete. S jej výstavbou začali v roku 1163, avšak dokončená bola až v roku 1345. Na popularite získala aj vďaka románu od Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži s hlavnou postavou Quasimoda. Ročná návštevnosť sa pohybuje okolo 13 miliónov ľudí.

Bazilika sv. Petra, Vatikán

Symbol Vatikánu a kresťanského života. Ide o renesančno-barokovú stavbu, ktorá bola postavená na mieste, kde už v 4. storočí stál kostol. Výstavba mohutnej baziliky trvala 120 rokov a do podoby ako ju poznáme dnes bola dokončená v roku 1626. Meno dostala podľa apoštola Petra, ktorý bol podľa kresťanstva pochovaný práve na tomto mieste. Pýši sa titulom najväčší katolícky kostol (čo sa týka rozlohy). Ročne sem zavíta okolo 7 miliónov turistov.

Central World, Bangkok

Je nákupne stredisko v thajskom Bangkoku. Ide o šiesty najväčší nákupný komplex na svete. Súčasťou mohutnej budovy je hotel, kancelárske priestory a obchody. V sedemposchodovej budove sa nachádza 495 prevádzok. Parkovisko má kapacitu 7000 áut a denne priláka až 150 000 ľudí.

Eiffielová veža, Paríž

Symbol Paríža, ale aj krás sveta. Kovová konštrukcia je so svojou výškou 324 metrov najvyššou stavbou v Paríži. Architektonická dominanta váži 10 100 ton a sprístupnená je od roku 1889. Postavená bola pri príležitosti stého výročia Francúzskej revolúcie. Gustave Eifell mal pôvodne iba 20 ročné povolenie na umiestnenie veže, avšak pre jej výhody v rámci komunikácie a medziatlantického spojenia mohla ostať aj naďalej. Za rok ju navštívi približne 7 miliónov ľudí. Celkovo ju navštívilo až 243 376 000 ľudí!

Lýdia Tkáčová / Wiki, mostbeautifulplacesintheworld.org

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader