Zaujímavosti / 21. september 2014

Na tejto sliepke je úplne všetko čierne

Aj sliepky majú medzi sebou "čierne ovce"...

Ayam Cemani je exotický a veľmi vzácny druh sliepky. Pochádza z Indonézie a preklad jej mena je doslova Ayam -sliepka, Cemani - úplne čierna. Že úplne? Fakt úplne. Totiž čierne nie sú iba jej pierka, ale sliepočka má čierny hrebienok, oči, zobák, nôžky, pazúry, telo, orgány a dokonca aj jej kostná dreň je čierna. Krv nemá úplne čiernu, ale zato veľmi tmavú.

A čo myslíte aké vajíčka znáša? Sklameme vás: svetlohnedé. Vajíčka sú jediná vec ohľadom tejto sliepky, ktoré nenesú čiernu farbu. Kuriatka sa však liahnu už čierne. Jej čierna farba je spôsobená fibromelanózou, teda genetickou vlastnosťou, ktorá spôsobuje rozširovanie čierneho pigmentu. 

V Ázii je táto sliepka uctievaná, ľudia veria, že prináša šťastie. Jej mäso vraj obsahuje veľa železa a preto je vhodné pre tehotné ženy. 

Čierna sliepka patrí medzi najdrahšie sliepky na svete. Keby ste si jednu chceli kúpiť, zaplatili by ste až vyše 2 500 dolárov. Keďže na znesených vajíčkach veľmi dlho neobsedí, ťažko sa im prirodzene vyliahne mláďa. Preto musia byť vajcia inkubované. 

DL/amusinplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader