Zaujímavosti / Zdravie / 12. máj 2014

Malé bobuľky s veľkými účinkami. Vyskúšajte tieto vitamínové bomby

Nie je žiadnym tajomstvom, že už naši predkovia poznali skvelé, účinné a dokonca aj chutné spôsoby, ako predchádzať chorobám a udržiavať zdravé telo aj ducha. Jedným z nich je aj chutné bobuľové ovocie, ktoré má neuveriteľné množstvo zdraviu prospešných látok.

K dispozícii máme veľké množstvo ovocia a zeleniny, z ktorého každý jeden druh prináša iné výhody pre naše zdravie. Inak tomu nie je ani v prípade bobuľového ovocia, ako sú jahody, maliny, brusnice či exotické goji a acai, ktoré sa môžu pochváliť obrovskými prínosmi pre zdravie. Pridať ich môžete do ovocného šalátu, ovsenej kaše či smoothies, spravte si domácu zmrzlinu, upečte koláč alebo si nimi naplňte obľúbené palacinky.  

Acai - tieto malé bobuľky sa v našich končinách ešte len začínajú udomácňovať, no vďaka ich výnimočným prínosom pre naše zdravie by sme sa s nimi mali zoznámiť čo najrýchlejšie. Sú totiž plné antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať s voľnými radikálmi poškodzujúcimi bunky a taktiež odvracajú rad zdravotných problémov vrátane srdcových ochorení či rakoviny. Pomôžu vám pri budovaní imunitného systému, v boji proti infekciám, ochránia vaše srdce a udržia dobrú náladu. Výskum realizovaný v National Institute on Aging zistil, že vám dokonca pomôžu aj pri chudnutí. Acai je považované za jednu z najzdravších potravín na planéte, vďaka množstvu glykoproteínov, bielkovín, vlákniny a esenciálnych omega 6 a 9 mastných kyselín. Domorodé amazonské kmene údajne používali tieto bobule ako povzbudzovač pri love a zdroj sexuálnej energie.

Čučoriedky - veľké množstvo antokyanov pomáha zmierňovať podmienky pre vznik demencie a antioxidanty zas pomáhajú predchádzať rakovine. Čučoriedky sú bohaté na vlákninu, ktorá zaženie hlad a tiež znižuje riziko srdcových ochorení. Už od pradávna sa používali ako liek na hnačku a keďže držia vodu v tele, pôsobia protizápalovo a utišujú vracanie. Tiež pomáhajú uľaviť podráždenému žalúdku či pľúcam, ale účinné sú aj pri liečbe rán či nádorov na intímnych miestach. Za svoje zdravotné prínosy vďačia modrému farbivu myrtilín, ktorý zachytáva voľné radikály a znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. Ak ich dobre zamrazíte, môžete si na nich pochutnávať počas celého roka.

Maliny - ak chcete zvýšiť svoj príjem vlákniny, maliny určite patria do vášho jedálnička. Tá je totiž nevyhnutná pre zdravé trávenie, ale pomáha tiež predchádzať ochoreniu srdca. Okrem zažívacích problémov pôsobia pozitívne aj na vývoj zdravej kože a vlasov, posilňujú imunitný systém, pomáhajú proti únave, zmierňujú krvácanie ďasien a pomáhajú pri poruchách močového ústrojenstva. Vďaka veľkému množstvu rutinu - vitamínu P, spevňujú cievy, pôsobia protizápalovo, odbúravajú cholesterol a pomáhajú pri anémii.

Jahody - patria k jedným z najobľúbenejších druhov ovocia. Sú sladké, chutné ale aj zdravé. Aj napriek svojej červenej farbe majú pozitívne účinky na bielenie zubov. Sú tiež veľkým zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha nášmu imunitnému systému. Jahody sú vynikajúce aj zmrazené, pridať ich môžete do smoothies, jogurtu či ovocných šalátov. Vhodné sú aj pri chudnutí vďaka tuky požierajúcemu vitamínu C, ktorého majú viac ako pomaranče či citróny. Sú tiež zdrojom kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pre stavbu nových buniek. A ako bonus - jahody chránia náš mozog, už jedna šálka ho účinne ochráni na 6-12 hodín.

Brusnice - brusnice sú obrovským pomocníkom pri infekciách močových ciest, podporujú zdravé trávenie a tiež môžu znižovať krvný tlak. Tak ako väčšina bobuľového ovocia, aj brusnice sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine či zvýšenej hladine cholesterolu. Okrem pozitívnych účinkov na močové cesty sú vynikajúce aj proti hnačke, skleróze či menštruačných bolestiach, no používajú sa tiež pri liečbe cukrovky či reumy. Flavonoidy, ktoré obsahujú, pomáhajú pri znižovaní tvorby krvných zrazenín, bránia upchávaniu ciev a upravujú vysoký krvný tlak.

Goji - kustovnica čínska je doslova superjedlo. Obsahuje množstvo dôležitých vitamínov a minerálov, flavonoidy, karotenoidy a ich konzumácia pomáha zlepšiť zdravie, náladu, spánok, znižuje hladinu stresu a tiež zvyšuje výkon pri cvičení. Zlepšuje metabolizmus tukov, preto je vhodné tiež pri chudnutí. Účinne bojuje proti únave, zlepšuje našu pokožku, zabraňuje vzniku kožných chorôb, zabraňuje starnutiu a tiež zlepšuje zrak aj pamäť. Okrem toho stimuluje tvorbu krviniek, blahodarne pôsobí na činnosť čriev a chráni organizmus pred cukrovkou či kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Černice - veľké množstvo flavonoidov a vitamínu E, ktoré sú významnými antioxidantami, pomáha predchádzať nádorovým, pečeňovým aj srdcovým ochoreniam. Bohaté sú tiež na kyselinu elagovú, ktorá pomáha udržiavať pokožku zdravú, žiarivú a mladistvú. Vhodné sú pri liečbe nachladnutia, vysokých teplotách ale dokonca aj pri zväčšenej štítnej žľaze. Černice pôsobia detoxikačne, pomáhajú pri zápale pľúc, podporujú delenie buniek, správnu funkciu.

Monika Budayová/en.amerikanki.com

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader