Zaujímavosti / Videá / 02. február 2014

Levitácia pomocou zvuku

Bojíte sa pádov? Hore nepoletíte a dole vás nájdu. Čo keby to však bolo naopak a podarilo sa nám trošku oklamať gravitáciu a Newtonovo padnuté jablko? Napríklad „obyčajným“ voľným vznášaním sa vo vzduchu - pomocou levitácie.

Levitácia, pokiaľ pripustíme, že je vôbec možná, je vlastne vznášanie sa vo vzduchu v stabilnej polohe bez fyzického kontaktu s inými predmetmi. Často sa spája až s paranormálnymi javmi a pripisuje sa jej nadprirodzené pôsobenie psychickej alebo duchovnej povahy. Vedci sa na tento problém pozerajú trošku reálnejšie, preto levitáciu interpretujú vysvetliteľnými prírodnými príčinami ako sú magnetické či aerodynamické sily.

Najnovšie sa vedcom po prvý krát v histórii podarilo dosiahnuť trojdimenzionálnu levitáciu pomocou zvukových vĺn. Použitím ultrazvukových reproduktorov (tak, že nič nebolo počuť), boli malé častice úspešne pozastavené a následne s nimi bolo možné manipulovať len pôsobením gravitácie. Experiment bol úspešný aj pri väčších predmetoch ako napríklad skrutky, LED diódy alebo rezistory.

Nasledujúce video vám podrobnejšie vysvetlí, ako je to vôbec možné.


Monika Budayová

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader