Zaujímavosti / 05. apríl 2014

Legendárny domček z filmu UP naozaj existuje

Spomínate si na mrzutého predavača balónov, pána Fredricksena, ktorý sa postavil proti všetkým developerom, ktorí chceli kúpiť jeho dom, a za žiadnu cenu sa z neho nechcel odsťahovať? Bol to jeho domov. Miesto, kde si s Ellie vytvorili množstvo krásnych spomienok a prežili najkrajšie chvíle svojho života. Jedného dňa, keď ho už omrzel život uprostred veľkomestskej výstavby, rozhodol sa splniť si svoj cestovateľský sen. Nafúkol teda tisícky balónov, a spolu so svojim domčekom odletel do Južnej Ameriky. Či už tomu veríte alebo nie, tento príbeh bol napísaný na základe skutočnosti

Na rohu Northwes 46th Street a 15th Avenue, v Ballarde (Seatle) sa nachádza malý domček, natlačený medzi potravinami a fitness centrom, obklopený vysokými betónovými múrmi.  Tento viac ako 100 ročný dom ešte donedávna patril Edith Macefield, starej tvrdohlavej žene, ktorá jednoducho odmietla predať svoj dom za 1 milión amerických dolárov aby tak umožnila cestu komerčnému komplexu. "Ja sa nechcem sťahovať. Nepotrebujem peniaze. Peniaze neznamenajú nič." Vďaka tomuto činu sa z pani Macefield stala miestna hrdinka, symbolom sily a vytrvalosti. Nepodvolila za žiadnu cenu a zubami nechtami sa držala svojich zásad aj napriek tomu, že jej 108 ročný domček obklopila veľká betónová džungľa. Bol to jej domov a ona bola skalopevne presvedčená, že v dome, kde umrela jej matka chce dožiť aj ona sama.

Keď sa nad jej strechou týčili mohutné žeriavy, jednoducho si zapla televíziu, alebo svoju obľúbenú opernú hudbu o niečo hlasnejšie. Po tom, čo prežila v druhej svetovej vojne jej hluk absolútne neprekážal. Ako by si všetci mohli myslieť, pani Macefieldová nebola proti technickému pokroku. Bola to jednoducho stará osamelá žena, ktorá už nemala žiadnych susedov ani rodinu. Peniaze pre ňu neznamenali nič a na sťahovanie sa proste cítila už stará. Jediné čo jej ešte ostalo bol jej dom a spomienky, ktoré pre ňu znamenali viac ako peniaze.

Pár krát už bola veľmi blízko k tomu, aby domček predala, no v poslednej chvíli vždy zvíťazili jej priority. Počas výstavby nadviazala zvláštne priateľstvo s Barry Martinom, dozorcom stavebného projektu pohlcujúceho jej dom, ktorý sa o ňu staral, kŕmil ju, zostával s ňou hore dlhé noci a počúval neuveriteľné príbehy o jej špiónstve v druhej svetovej vojne či úteku z koncentračného tábora. Staral sa o ňu aj o dom a celé dva roky robil tejto osemelej žene spoločnosť. Kto iný by teda mal dostať jej dom po tom, ako v roku 2008 zomrela na rakovinu? Pán Martin ho neskôr predal Greg Pinneo za 310 000 dolárov, ktorý ho premenil na realitnú kanceláriu. Následne prešiel domček rekonštrukciou, výmenou okien a rozšírením podkrovia. Majiteľ plánuje domček ešte viac rozšíriť.

V roku 2009 sa dom tejto vytrvalej panej stal inšpiráciou pre film UP, v ktorom pani Macefieldovú stvárnil na prvý pohľad mrzutý, no vo vnútri dobrý pád Fredricksen. 

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader