Umenie / Zdravie / 01. február 2014

Kritika amerického konzumu očami Estelle Choe

Konzum Američanov možno vďaka ich obvodu pásu vidieť hneď na prvý pohľad. Lenivosť a nedostatok času na varenie si vynahradia v rýchlom občerstvení, následné pneumatiky sa snažia zhodiť v najbližšom fitness centre. Pohybu by aj stačilo, preto sadnú do auta, po ceste domov si kúpia na večeru pizzu alebo čínu, sadnú pred telku, súčasne zapnú počítač a vlastne čokoľvek s káblom vedúcim k zástrčke a spokojne sa môže začať nákup cez internet alebo výber snubných prstienkov pre svojho Mischellin partnera.

Tento ich „životný štýl“ dokonale vystihuje definíciu konzumu. Nakupovať, nakupovať a nakupovať. Či ich však toto nadmerné nakupovanie naozaj spraví šťastnými je otázne. O prehnaný konzum Američanov sa zaoberala aj študentka umenia a fotografka zo San Francisca Estelle Choe. Jej spôsob úpravy fotografií je možno trošku netradičný, ale to len preto, aby nás donútila zastaviť sa a hlavne zamyslieť sa nad tým, čo vidíme. Vo svojom projekte sa zameriava na zvyšovanie povedomia o posadnutosti bezohľadným konzumom a materializmom.

"We have become blind towards our demand for wanting the bigger, the better, and the newer." 

Najtypickejším miestom stravovania Američanov je bezpochyby fast food. Koľko tisícov, miliónov či biliónov dolárov dokážu ročne minúť na tieto dobroty? Keď vezmeme do úvahy, že väčšina z nich je buď lenivá na to, aby si navarila sama, nedovoľuje jej to čas alebo má pomleté vysmažené vnútornosti jednoducho rada...dostaneme sa k číslu 117 miliárd dolárov za rok. Šialené.

To čo platí pri pive, platí podľa všetkého aj pri hamburgeroch, hranolčekoch či pizzi. Keďže obsahujú málo vitamínov, treba ich jesť veľa. Možno aj tým sa riadia niektorí tučkovia spoza veľkej mláky. Tí ostatní si pre istotu kúpia malé farebné pilulky všetkých tvarov, veľkostí a farieb a tlačia ich do seba v presvedčení, že si tým vykompenzujú minimálny prísun ovocia a zeleniny (keď nepočítame zvädnutý šalát v hamburgeri alebo horúce maliny na vrchu cheesecake-u). Za tieto „fazuľky každej chutí“ minú ročne asi 34 miliárd.

146 miliárd dolárov ročne ide len tak „do luftu“. Plytvanie energiou však nie je problémom len Američanov, ale priznajme si, že aj našim.

Za kozmetické zákroky a skrášľovacie plastické operácie sú ochotní Američania obetovať 11 miliárd, za zásnubné a svadobné prstienky rovnako 11 miliárd, a keď už sú krásni a ženatí, na detské hračky minú asi 22 miliárd.

Závratné sumy, ktoré stoja za spomenutie sú plné nádrže za 700 miliárd dolárov, gambling v podobe 91 miliárd a tí, ktorí všetko neprehrali, neprevozili alebo neprejedli si za 28 miliárd dolárov nakúpia počítače, vďaka ktorým minú ďalších 186 miliárd za online shopping.

Monika Budayová / thisismarvelous.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader