Zaujímavosti / Umenie / 28. august 2014

Krásne šatky vám dajú možnosť vzlietnuť

Najradšej by ste rozprestreli krídla ako vták a vzniesli sa do výšin? Tieto šatky vám dajú pocit, že je to možné.

Shovava znamená "drzý" a "hravý“, súčasne však predstavuje aj unikátny rad dámskeho oblečenia, ktorý sa vyznačuje neuveriteľne zložitými prírodnými detailmi, ktoré často nájdete v prírode. Každý nádherný a elegantný kus je pokrytý ručne maľovanými a detailne prepracovanými obrazmi a grafikou.

Vtáky, kvety a príroda sú vďačným motívom dámskej módy a Roza Khamitova z Melbourne sa nimi nechala inšpirovať rovnako ako mnoho iných, no ona využíva vtáčie motívy predsa len kreatívnejším spôsobom. Narodila sa v Kazachstane v rodine umelcov, takže od malička bola obklopená umením. „Pozorujem prírodu a nachádzam inšpiráciu v najmenších detailoch," vysvetľuje Kamitova. „Možno je to motýlie krídlo alebo vzorovaná štruktúra bunky listu. Možno je to perie alebo havran sediaci na vetve stromu. Beriem to, čo vidím v prírodnom svete a vytváram svoje kúsky.“ Každá jej šatka vytvára ilúziu, že človek má na sebe obrovské vtáčie krídla. Na ich výrobu používa len prírodné materiály, hlavne bavlnu, ktoré nesvrbia, nie sú toxické a sú recyklovateľné.

Kamitova pôvodne pracovala osem rokov v módnom priemysle kým sa rozhodla, že svet by mohol v odevnom dizajne používať viac kreativity. Tak začala prepracúvať secondhandové veci, meniť ich a vytvárať unikátne kúsky. „Keď sa niektoré motívy uchádzajú o to, aby som ich namaľovala, pozorujem, či zapustia korene až do najhlbších miest môjho bytia a až potom vezmem svoj štetec.“  Shovava bola uvedená na trh v roku 2011.  „Ako plynie čas, mám pocit, že vyrastám z obrazov, ktoré som robila a som pripravená prejsť na niečo úplne nové a odlišné." Nechajme sa teda prekvapiť, čím nás talentovaná umelkyňa ohúri nabudúce. 

Monika Budayová/khamitova.com/mymodernmet.com/boredpanda.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader