Zdravie / Tech / 07. august 2016

Koniec klasickým sadrám? Revolúcia v medicíne prichádza z Mexika.

3D plastová dlaha možno čoskoro vďaka mnohým výhodám nahradí klasické sadrové obväzy.

Mexická spoločnosť MediPrint, ktorá sa zaoberá vývojom zdravotníckych potrieb a ich výrobou pomocou 3D tlače, tento rok predstavila NovaCast – 3D vytlačenú plastovú dlahu, ktorá má zmeniť spôsob, ktorým liečime zlomené končatiny. Sadrové obväzy sa na liečbu zlomenín používajú už stáročia a majú mnoho nevýhod týkajúcich sa hlavne chýbajúcej ventilácie, ktorá tak zapríčiňuje vlhkosť, svrbenie a nepríjemný zápach, a ich nepraktickosti, najmä ich hmotnosť. Táto alternatíva to však chce zmeniť.


Foto: http://www.lacapital.com.mx/files/news/yeso.jpg

Výrazný rozdiel je spôsobený práve použitým materiálom. Takáto plastová dlaha je 10-krát ľahšia ako sadrová a je vyrobená 3D tlačou zo zadaných parametrov, čím je vlastne ušitá na mieru. Vďaka svojmu dizajnu je vzdušná, čo zabraňuje tvorbe baktérií pod ňou, a taktiež vodotesná - sprchy alebo kúpania ju nijako neporušia. Nezaháľa ani z estetickej stránky – má unikátny dizajn a prispôsobiteľnú farbu. Vďaka tomu, že je táto dlaha pomerne tenká, sa dá vytlačiť za tri až štyri hodiny. Tím spoločnosti MediPrint však chce tento čas inováciami skrátiť, a to až na len jednu hodinu.

Očakáva sa, že finálny produkt bude stáť len tretinu súčasne využívaných alternatív. Zatiaľ MediPrint ešte len hľadá investorov, no je jasné, že takáto inovácia by aspoň sčasti posunula súčasnú úroveň medicíny. 

Inšpirácia: http://www.3ders.org/

Foto: http://img-2.gizmag.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader