Zaujímavosti / Zdravie / 30. január 2014

Jedovaté potraviny, ktoré bežne konzumujeme

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že nasledujúce potraviny by nám mali skôr pomôcť ako uškodiť opak je pravdou. Určité množstvo jedov sa nachádza aj v zemiakoch či fazuli, ktoré denné konzumujeme. Ako správne konzumovať jedovaté potraviny sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

1. Červená fazuľa – Aj keď je fazuľa bohatým zdrojom bielkovín, mali by sme si dávať pozor na jej spracovanie. Červená fazuľa sa musí variť po dobu dlhšiu ako 10 minút. Ak by doba varenia bola kratšia, fazuľa môže uvoľniť svoju jedovatú časť, ktorá obsahuje fytohemaglutinínom. Jedovatá látka môže spôsobiť u živočíchov ako je škrečok dokonca aj smrť.

2.  Muškátový oriešok – Je obľúbeným korením aj u nás. Používa sa do pečiva, punču či v ázijskej kuchyni. Vo vyšších množstvách je jedovatý, pôsobí psychotropne a halucinogénne. V menších dávkach pomáha pri astme, nespavosti či hnačkách. V stredných dávkach vyvoláva menštruáciu a môže poškodiť plod dieťaťa a vo vyšších dávkach, od 25 – 30 g sa chová ako narkotikum.

3. Para orechy – Para orechy obsahujú veľké množstvo selénu, preto je odporúčaná denná dávka okolo troch kusov. Nadmerná konzumácia by mohla viesť k otrave selénom. V nižších dávkach selén pomáha pri bolestiach kĺbov.

4. Kôstky čerešní, sliviek a marhuli – Našťastie nejde o dužinu, ale o kôstky týchto ovocných. Tie totiž obsahujú jed z kyanidu. V žiadnom prípade by sme ich nemali žuť alebo prehĺtať.

5. Zemiaky -  Zelené časti zemiakov obsahujú solanín, ktorý môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha či hnačky a pri jeho nadmernej konzumácií dokonca kómu či smrť. 

6. Sušené plody – Väčšina sušených plodov, ktoré sa u nás predávajú prechádzajú procesom priemyselného sušenia, ktoré zahŕňa použitie síry a sorbanu draselného. Odporúča sa nejesť veľké množstvo sušených plodov, aby nedošlo k poškodeniu tráviaceho systému.

 

Lýdia Tkáčová / interestingthings.info / foto: freedigitalphotos.net

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader