Zaujímavosti / Umenie / 21. júl 2014

Jednoduché satirické obrázky vám ukážu závažné problémy dnešného sveta

Na prvý pohľad sa farebné ilustrácie môžu zdať smiešne, ale keď sa pozriete bližšie a trošku sa zamyslíte, zistíte, že v skutočnosti ukazujú niektoré z najzávažnejších problémov doby v ktorej žijeme.

Vizuálne prezentácie toho, čo všetko je s naším svetom zle, prináša poľský umelec Pawel Kuszynski, ktorý svojim brilantným satirickým umením umožňuje publiku vnímať svet okolo seba bez ružových okuliarov.

Kuszynski na narodil v roku 1976 a potom, ako absolvoval Fine Arts Academy v Poznani, sa začal v roku 2004 venovať satirickým ilustráciám, ktoré napádajú rôzne aspekty našej spoločnosti od politiky ku chudobe, sociálneho statusu až po médiá. Umenie by nemalo len „vyzerať pekne“, malo by byť tiež používané na prenos myšlienok a správ, ako sú tieto. Jeho obrazy sú tak silné, pretože nás nútia vysporiadať sa s niektorými z najhorších realít našej doby. Nekreslí kvietky a krásnu prírodu ale rieši otázky vojny, politickú manipuláciu, pokrytectvo, poškodzovanie životného prostredia, ekonomické nerovnosti a mnohé ďalšie neduhy, ktorým ľudstvo čelí.

Obrázky tvoria správnu rovnováhu medzi jasným a komplikovaným - najskôr ich teda musíte rozlúštiť, aby ste pochopili dôležitú správu, ktorú v sebe nesú. Pastelové farby a jednoduché tvary dávajú jeho dielam akýsi nadčasový vzhľad a pomáhajú nám nazerať na tento svet trošku z iného uhlu pohľadu. Doprajte si chvíľku a zamyslite sa nad týmito silnými obrázkami, väčšinu z nich „vylúštite“ bez väčších problémom a následne zvážte, čo všetko beriete za samozrejmosť. Či už s jeho správami súhlasíte alebo nie, jeho schopnosť nechať hovoriť svoju myseľ prostredníctvom umenia ja úžasná.

Monika Budayová/thisismarvelous.com/boredpanda.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader