Zaujímavosti / Zdravie / Cestovanie / 18. marec 2014

Hmyz je zdravý a považuje sa za potravu budúcnosti. Dali by ste si?

Pri pohľade na opečené červy asi len málokomu nepríde nevoľno. Pritom bol hmyz pre človeka prirodzenou potravou celé tisícročia a vo viacerých kútoch sveta je doteraz.

V krajinách Európy a Severnej Ameriky sa hmyz považuje za škodcov, za potravu pre hlodavce a vtáky, za domáce zviera, v podstate za hocičo, len nie za potravinu pre ľudí. V iných častiach sveta ľudia dobre vedia, že hmyz je výživný a dokonca chutný. Niektoré druhy vraj pripomínajú oriešky alebo dary mora.

Za potravinu budúcnosti sa považuje nielen pre jeho výživové hodnoty a vysoký obsah bielkovín ale najmä preto, že sa dá jednoduchšie získať a tak rýchlejšie nakŕmiť zväčšujúcu sa populáciu na Zemi. Nie každý hmyz je však pre človeka prospešný. Niektoré druhy sú jedovaté, napríklad tie, ktoré sa živia jedovatými rastlinami. Hmyz by nemohol požívať ani človek, ktorý nie je schopný stráviť chitín, keďže chitín je výstavbový prvok hmyzieho tela.

Ak chcete získať čo najviac živín treba jesť mladý hmyz vo vývojovom štádiu kukly. Dospelý hmyz je najmenej výživný. Hmyz slúžiaci na konzumáciu sa musí chovať v určitých podmienkach, neodporúča sa jesť také jedince, ktoré sa nachádzajú voľne v prírode, pretože by sme si z neznalosti mohli pochutnať na tých jedovatých.

A čo najviac letí v krajinách, kde je konzumácia hmyzu (entomofagia) úplne bežná? Predovšetkým svrčky, mravce, lúčné koníky rôzne druhy húseníc a červov ale tiež tarantuly a škorpióny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dušana Lukáčová/amusingplanet.com/ihned.cz

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader