Zaujímavosti / 06. marec 2014

Hendikepované zvieratká dostali druhú šancu na život vďaka vozíkom a protézam

Zázraky existujú! Aj napriek tomu, že niektoré z nasledujúcich zvierat prežili peklo zapríčinené ľudským zlom, iné boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste alebo sa narodili s menšou chybičkou krásy, dostali druhú šancu na život. Našťastie jestvujú dobrí ľudia, ktorí na miesto utratenia zmrzačených zvierat si radšej zvolia ťažšiu cestu – uzdraviť ich a dopriať im plnohodnotný život. Stačí len pár podomácky zhotovených vozíčkov či protéz.

Hoppa – Štvorročný kríženec sa narodil bez predných labiek. Plnohodnotný život mu zabezpečuje konštrukcia na kolieskach, ktorú má namontovanú na mieste predných paciek. Prístroj bol vytvorený špeciálne pre Hoppa študentom umenia, ktorý je veľkým milovníkom zvierat.

Foto: Amir Cohen / Reuters

Snow – Martin Kaufmann je majiteľ a zakladateľ OrthoPets. Na fotke pomáha túlavému psovi, ktorému museli amputovať nohu. OrthoPets je spoločnosť, ktorá vytvára protézy pre hendikepované zvieratká.

Foto: Rick Wilking / Reuters

Naki'o – Ďalší miešanec, ktorého postihol neľahký osud. Ako šteniatko prišiel o všetky štyri labky v dôsledku silných omrzlín. Mal šťastie v nešťastí a teraz si vďaka protézam môže pokojne aj zabehať.

Foto: Rick Wilking / Reuters

Hope – Tento krásny psík Yorkshirského teriéra nestratil na roztomilosti ani kvôli svojmu hendikepu. Yorkimu chýba jedna labka, no vďaka špeciálnej veste s kolesom môže byť  opäť plnohodnotným spoločníkom.

Foto: Rick Wilking / Reuters

Yu – Nešťastie si sadá aj na korytnačky. Pri útoku žraloka prišla Yu pred rokom o predný pár nôh. Ošetrovatelia sa už dlhšiu dobu snažia nahradiť jej nohy umelými plutvami. Aj keď ich vyskúšala už 27, doposiaľ neúspešne.

Foto: Suma Aqualife Park

Fuji – Samička delfína prišla o časť chvosta kvôli neznámej chorobe v roku 2002. Pomocou umelej plutvy dokáže Fuji plávať a dokonca aj skákať ako predtým. Vyvinuli ju veterinári z Japonska.

Foto: Issei Kato / Reuters

Pay de Limon – Hrôzostrašným spôsobom prišiel nasledujúci pes o nohy. Členovia drogového gangu v Mexiku si na Limonovi cvičili „useknutie prstov“ unesených ľudí. Svoje zbrane si vyskúšali priamo na bezbrannom tvorovi, ktorý kvôli ich beštiálnemu správaniu prišiel o dve končatiny.  Miestni obyvatelia ho našli krvácajúceho a bez labiek v smetiaku.

Foto: Tomas Bravo / Reuters

Oscar –  Hoci je čierna mačka symbolom nešťastia pre ľudí, tentokrát si ho kocúr Oscar priviedol sám. Skončil totiž pod čepeľami kombajnu. Pred utratením ho zachránil pár umelých končatín, vyvinutý tímom londýnskej univerzity.

Foto: Reuters

Motala – Štyridsaťosemročná slonica prišla o prednú nohu potom, čo pred 10 rokmi stúpila na mínu na hranici Thajska a Mjanmarska. Motalu prichýlila slonia nemocnica v provincii Lampang severne od Bangkoku, kde jej na zmrzačenú nohu nasadili protézu, a tak sa môže tešiť zo života aj naďalej.

Foto: Phichaiyong Mayerku / Reuters

Cici – Sedemročná mačka prišla o jeden z jej 9 životov po zrážke s autom. To jej zmrzačilo zadné labky a odvtedy je na vozíčku. Zo skákania po stromoch tak musela odísť na predčasný invalidný dôchodok.

Foto: Reuters

Tzvika – Osud pokúšal aj túto samičku korytnačky, ktorá sa dostala pod kosačku. Výsledkom incidentu je poškodený pancier a miecha, ktorá zapríčinila  ochrnutie zadných nôh. Tzvika dostala pomocné kolieska, vďaka ktorým sa teraz môže slobodne pohybovať.

Foto: Nir Elias / Reuters 

Billy – Roztomilý francúzsky buldoček s prekrásnym pohľadom sa narodil s ochrnutými labkami. Štvorročný Billy si prvýkrát zabehal až vďaka tejto konštrukcii s kolieskami.

Foto: Ina Fassbender / Reuters

Chris P. Bacon –  Prasiatko "Slaninka" sa narodilo bez možnosti používania zadných nôh. Veterinár Dr. Len Lucero vyriešil tento problém po svojom. Vozíček, ktorý mu umožňuje pohybovať sa zostrojil z hračkárskych dielov.

Foto: Tom Benitez / Orlando Sentinel / MCT

Lýdia Tkáčová / imgur.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader