Zaujímavosti / Cestovanie / Tech / Videá / 03. január 2017

Google Street View na Faerských ostrovoch vytvorili ovce

Ovce, ktorých je na ostrovoch takmer dvakrát viac ako samotných obyvateľov, vďaka výdobytkom moderných technológií pracujú pre Google.

Faerské ostrovy, jedno z najizolovanejších osídlených miest na celej planéte, ukrývajú niečo záhadné. Keby ste chceli na ich preskúmanie použiť službu Street View od Googlu pred jarou 2016, zábery z Faerských ostrovov by ste hľadali márne. To viedlo miestnu obyvateľku Duritu Andreassenovú k tomu, aby to prevzala do vlastných rúk. S pomocou miestnej komunity obyvateľov a ešte početnejšej komunity oviec dosiahla výrazný pokrok.

Toto súostrovie je autonómnym regiónom Dánskeho kráľovstva, ktorý tvorí 18 ostrovov, 11 ostrovčekov a 779 malých skalnatých ostrovčekov o celkovej rozlohe 1 395,74 km². V roku 2016 bol počet obyvateľov 49 188. Názov tejto oblasti sa z dánčiny doslovne prekladá ako “ostrovy oviec”, čo je pravdou, pretože sa tam nachádza okolo 80 000 kusov týchto zvierat - takmer dvakrát viac ako počet samotných Faerčanov.

Durita pracuje v odvetví cestovného ruchu a keď zistila, že na Google Street View chýbajú zábery jej domoviny, rozhodla sa natočiť video, ktoré by ukázalo krásy súostrovia a prilákalo tak pozornosť Googlu. Zábery pre video získala tak, že na chrbty oviec umiestnila 360-stupňové solárne nabíjané kamery. Ovce sa prechádzali po rôznych terénoch, z ktorých na mnohé sa nie je možné dostať autom, čím získala ešte cennejšie zábery. Tie boli spolu s GPS súradnicami odosielávané Andreassenovej, ktorá ich zostrihala a nahrala na Google Street View. S hashtagom #wewantgooglestreetview (v preklade “chceme Google Street View”) prilákala pozornosť nielen mnohých turistov, ale aj samotného Googlu, ktorý jej prianie splnil.

Cez ich výpožicný program Google poslal na súostrovie reprezentanta Street View a 360-stupňové kamery v auguste 2016. Keď bol vlnený tím Andreassenovej vycvičený a pripravený, pokračovali ďalej v ich pláne, a dokonca dodnes snímajú neprístupné zábery Faerských ostrovov. S týmto modelom by sme boli v budúcnosti schopní digitálne preskúmať ešte viac doteraz neznámych miest a oblastí.

 

zdroj titulného obrázka: wikipedia.org

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader