Zaujímavosti / Cestovanie / 11. august 2014

Festivaly, ktoré v živote musíte navštíviť, I. časť

Možno nepatríte k festivalovým maniakom. Kvôli týmto jedinečným festivalom by sa však oplatilo precestovať aj pol sveta.

1. Hinduistický Holi festival, alebo festival farieb je oslavou víťazstva dobra nad zlom. Tradične sa začína zapálením vatry v predvečer sviatku, potom sa všade naokolo a na každého rozhadzuje farebný prášok, čím by sa mala šíriť radosť medzi ľuďmi bez ohľadu na ich sociálne zázemie a iné skutočnosti.

imgur.com/news.distractify.com

dougal.union.ic.ac.uk/new.distractify.com

latesthdwallpaper.com/new.distractify.com

2. Zimný svetelný festival v japonskom meste Kuwana. Botanická záhrada Nabana No Sato oslavuje príchod zimy rozsvietením asi 7 miliónov LED svetielok. Aby oslavy mali čo najmenší vplyv na životné prostredie, batérie, na ktoré sú svetielka napojené sú nabíjané slnečnou energiou počas dňa.

cache.tokyotimes.com/news.distractify.com

farm6staticflickr.com/new.distractify.com

3. Karneval v Benátkach, Taliansko. Karneval v Benátkach sa koná pred nástupom pôstu. Vzdáva sa ním hold končiacim fašiangom. Benátky sú počas neho preplnené najrôznejšími maskami, ale aj pitím a drahým jedlom. Jeho začiatky sa datujú až do 13. storočia.

wikimedia.org/news.distractify.com

02varvara.files.wordpress.com/news.distractify.com

4. Up Helly ohňový festival, Shetland, Škótsko. Festival posúva navštevníkov v čase trochu dozadu. Spája sa s koncom vianočného obdobia a vyznačuje sa tým, že ulicami kráčajú tisícky ľudí v dobových kostýmoch so zapálenými fakľami. Pochod sa ukončí tým, že sa zapálené fakle hodia na repliku vikingskej lode. 

inapcache.boston.com/news.distractify.com

cdn.theatlantic.com/news.distractify.com

5. La Tomatina, Bunol, Španielsko. Ak máte chuť vykúpať sa v paradajkovom pretlaku, nenechajte si ujsť paradajkový festival v Španielsku, ktorý sa koná v auguste. V jeden augustový deň  sa na ulici zíde okolo 20 000 paradajkových nadšencov a vzduchom lieta približne 150 000 paradajok. Toto paradajkové šialenstvo sa začalo v roku 1945, keď sa lokálni obyvatelia snažili vyhnať problematickú lesnú zver tým, že do nej hádzali rozkrájanú zeleninu a skončilo to tak, že sa zeleninou obhádzali navzájom.

photorecipestepbystep.com/news.distractify.com

inapcache.boston.com/news.distractify.com

6. Albuquerque medzinárodný balónový festival v USA. Počas deväťdňového festivalu sa na jednom mieste zhromaždí asi 750 teplovzdušných balónov, ktoré si poletujú vzduchom. História festivalu siaha do roku 1972, keď sa trinástimi balónmi oslávili narodeniny rádia KOB Radio. 

photokatha.in/news.distractify.com

thetravelerscollection.com/news.distractify.com

7. Festival Horiaci človek v Nevade, USA. Týmto krásnym festivalom sa oslavuje kultúra a umenie. Počas festivalu hudobníci zabávajú návštevníkov a umelci vytvárajú desiatky obrovských inštalácií. Celý festival sa končí zapálením veľkého dreveného človeka vysokého asi 30 metrov.

travelhymns.com/news.distractify.com

cdn.cultofmac.com/news.distractify.com

8. Festivaly lampášov v Ázii. Tisíce vyzdobených svietiacich lampiónov sa vznesie na oblohu ponad Áziu. Človek, ktorý vypustil lampión sa rozlúčil so svojím minulým Ja.

blogspot.com/newsdistracify.com

9. Garma festival v Austrálii. Yolngučania, teda pôvodní austrálski obyvatelia na tomto festivale pestujú svoje zvyky, tradície, piesne a  tance. Okrem toho, týmto festivalom sa Yolngučania snažia predstaviť svoju kultúru tým, ktorí sú na festival pozvaní.

 

hotelmanagement.com.au/news.distractify.com

showtisecure.com/new.distractify.com

10. Inti Raymi - Festival Slnka v Peru. Festivalom obyvatelia Peru vzdávajú úctu bohovi Slnka Inti. Počas Ríše Inkov to bol jeden z najdôležitejších sviatkov v roku. Od roku 1944 sa konajú každý jún sprievody ako vyjadrenie úcty k starým Inkom.

splnh.com/new.distractify.com

static.panoramio.com/new.distractify.com

Dušana Lukáčová/news.distractify.com/1.foto: imgur.com/news.distractify.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader