Kuriozity / 14. júl 2014

Dávajte pozor kam stúpate, aj kamene môžu byť živé

Žijúce kamene sú pre ľudí prekvapením, ktoré si pre nich prichystala príroda.

Počuli ste už o žijúcich kameňoch? A nehovoríme teraz o rozprávke o princeznej Fantaghiro. Živočích s názvom pyura chilensis vyzerá na povrchu ako tvrdý, chladný kameň. V jeho vnútri sa však nachádzajú orgány.  Tento živočích je naozaj zvláštny a nielen svojím vzhľadom.

Podobne ako kameň sa ani pyura nedokáže hýbať. Celý život prežije na jednom mieste, teda pokiaľ ju nevyloví nejaký domáci a nepripraví si ju na večeru. Vnútro kameňa jedia obyvatelia Čile a Peru (Pyura totiž žije pri pobreží týchto štátov) buď úplne surové, alebo dusené. Jeho chuť opisujú ako trošku horkavú a mydlovú, takže asi by sme si nechali zájsť chuť pri návšteve Peru a Čile a dali by sme prednosť nejakej osvedčenej rybe.

Ďalšou podivnou skutočnosťou je spôsob, akým sa rozmnožuje. V počiatočnom vývojovom štádiu je pyura samec, neskôr sa mení na hermafrodita. Zvykne žiť v komunitách, a pri rozmnožovaní teda voľne vypúšťa obláčiky vajíčok aj spermií a čaká, kedy splynú. Keď žije "kamienok" sám,  dokáže sa aj sám množiť.

A ešte je tu jedna podivná vec, týkajúca sa tohto tvora. Obsahuje vysokú koncentráciu vanádu, teda kovu, ktorý je prítomný napríklad aj v rope. Vedci si obrovské množstvo vanádu, ktorý sa nachádza v živočíchovi nevedia vysvetliť.

pinterest.com

malformalady.tumblr.com

infospoudes.gr

Dušana Lukáčová/1.foto:grist.org/grist.org

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader