Zaujímavosti / Cestovanie / 08. august 2014

Čo spôsobuje červené sfarbenie tajnej čínskej krajiny?

O existencii hnedo-červených polí čínskej provincie nemali po dlhé roky ľudia ani len poňatia. Držalo sa totiž v tajnosti.

Asi 250 kilometrov severovýchodne od Kunming, hlavného mesta čínskej provincie Yunnan, sa nachádza Dongchuan, vidiecka oblasť s najimpozantnejšou červenou krajinou na svete.

Nezvyčajná červeno-hnedá farba rozsiahlych terasovitých polí pochádza z bohatých ložísk železa a medi. Keďže oblasť je vystavená horúcemu a vlhkému podnebiu, v pôde dochádza k oxidácii železa, čím sa počas rokov vytvorilo toto unikátne sfarbenie, ktoré tu môžete vidieť aj dnes.

Každý rok na jak, kedy je čas na orbu, prichádza do Yunnan množstvo návštevníkov a fotografov, aby sa pokochali výhľadom na čerstvo pooranú červenú krajinu čakajúcu na sejbu, obklopenú zelenejúcimi sa lúkami naokolo. Ohnivo červená pôda spolu so smaragdovo zeleným jačmeňom, zlatistou farbou pohánky a azúrovo modrou farbou oblohy vytvárajú jednu z najkrajších farebných kombinácií, aké môžete v prírode vidieť.

Údajne, existencia Dongchuan nebola okolitému svetu známa do polovice 1990´s, kedy čínsky fotograf náhodou prišiel na toto miesto. Hovorí sa, že jeho existenciu držal v tajnosti, zatiaľ čo pokračoval v produkcii fotografií, ktorými ohromoval svoje publikum. Podrobnosti o tajnom mieste však unikli a v dnešnej dobe si stále viac a viac fotografov robí výlet do hôr, aby zažili krásu tohto miesta priamo z prvej ruky.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader