Zaujímavosti / Cestovanie / 17. júl 2014

Bývanie ako zo škatuľky, len trošku naklonenej.

Na dome v tvare kocky by nebolo nič nezvyčajné, keby však nebol otočený o 45° a nebol to dom, ale vlastne strom.

Pôvodná myšlienka týchto domov pochádza z roku 1970, keď holandský architekt Piet Blom vymyslel niekoľko kubických domov, ktoré boli postavené v Helmonde. Rotterdam od neho následne chcel, aby vyriešil dilemu a navrhol bývanie na hornom konci mosta pre chodcov, a tak sa rozhodol použiť práve tento nápad. Myšlienka nezvyčajných domov je v tom, že sa snaží vytvoriť les každou kockou predstavujúcou abstraktný strom. Preto sa celá obec stala jedným veľkým lesom.

Kocky sú naklonené v 54,7 stupňovom uhle a sú posadené na šesťhrannej štruktúre. Obývací priestor sa delí do troch úrovní. Najnižšia trojuholníková úroveň obsahuje obývací priestor s oknami umiestnenými na šikmých stenách, ktoré poskytujú jedinečný výhľad na okolie. V strednej úrovni sa nachádza priestor na spanie a kúpeľňa, zatiaľ čo najvyššia, tiež trojuholníková úroveň, sa môže využiť ako ďalšia spálňa alebo obývacia izba. Toto poschodie poskytuje úžasný výhľad, pretože celý jej vrchol predstavuje trojbokú pyramídu s oknami všade naokolo.

Domy sa nachádzajú hneď vedľa stanice metra Blaak a dostanete sa k nim napríklad klasicky po holandsky - na bicykli. Od hlavnej stanice Rotterdamu vám to nebude trvať dlhšie ako 15 minút. Všetkých 38 domčekov je prepojených medzi sebou a na oboch koncoch sa nachádzajú Mega-Cube, ktoré slúžia ako hotel a reštaurácia. K dispozícii je aj Show-Cube, ktorá je zariadená a otvorená pre zvedavú verejnosť. Ak vás zaujíma, ako sa býva v tomto neobyčajnom dome, Show-Cube čaká len na vás. Ak by sa ale náhodou niektorý z domov objavil na trhu, jeho cena by začínala približne na 175 000€. Na to, aby ste si ho však zariadili musíte byť veľmi dobrý dekoratér, pretože žiadnu rovnú stenu v byte nenájdete.

Šikmé kubické domy sú naozaj jedinečné, jedinou nevýhodou môže byť klaustrofóbia, pretože aj napriek 100m2 úžitkovej plochy byt vyzerá omnoho menší a šikmé steny umožňujú užívať asi len jednu štvrtinu priestoru.

Monika Budayová/amusingplanet.com/kubuswoning.nl

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader