Zaujímavosti / Kuriozity / 21. august 2016

Barney a Betty Hillovci – prvý „moderný“ únos mimozemšťanmi?

Prípad Barneyho a Betty Hillovcov je jedným z najznámejších a vôbec najpresvedčivejších príbehov o únose a stretnutí s mimozemskými bytosťami. Ako prvý totiž vyvolal domnienku, že mimozemšťania vedecky skúmajú našu planétu.

19. september 1961 – deň, v ktorý sa manželský pár Barney a Betty Hill vracal z víkendového výletu k Niagarským vodopádom netušiac, že sa stanú ikonami ufológie.

Okolo 22:30 si počas nočnej cesty domov do Portsmouthu v New Hampshire všimli akýsi zvláštny svetielkujúci objekt na oblohe. Barney si myslel, že ide o lietadlo smerujúce do Montrealu, a tak auto zastavil, vzal ďalekohľad a snažil sa naň nazrieť bližšie. Keď sa však objekt začal pohybovať rôznymi smermi, uvedomil si, že to lietadlo nebolo. Sadol si späť do auta a pomaly pokračovali po lesnej ceste pozorujúc, ako sa UFO pohybuje sem a tam po nočnej oblohe.

Vtom však UFO náhle zostúpilo nižšie k ich autu, čo prinútilo Barneyho zastaviť v strede cesty. Opäť vzal ďalekohľad, a uvidel posádku asi ôsmich až jedenástich bytostí. V panike nasadol späť do auta a povedal Betty, že sa ich snažia uniesť. Snažili sa o útek, no objekt sa k nim priblížil a začuli sériu akéhosi pípania. Keď ju počuli už po druhýkrát, ocitli sa 56 kilometrov južne od miesta pozorovania bez akýchkoľvek náznakov alebo spomienok na to, čo sa medzi pípaniami stalo.

Keď sa dostali domov, na ďalší deň ráno okolo 5:00, mali veľmi zvláštne pocity, ktoré si nevedeli nejako vysvetliť. Ich hodinky nefungovali, remienok ďalekohľadu bol roztrhnutý s tým, že si Barney nepamätal, že ho roztrhol on a špičky jeho topánok boli doškriabané. Dokonca sa aj veľmi dlho sprchovali, pretože mali akýsi pocit nečistoty, ktorý nevedeli zmyť. Takto znela oficiálna verzia manželov o tom, čo sa v osudnú noc stalo. Strach, že UFO im spôsobilo nejaké ujmy na zdraví, bol hlavný dôvod k tomu, aby to Betty nahlásila. Vládnemu projektu Blue Book trvalo dva roky, kým prišli s oficiálnym záverom, že vzhľadom na nedostatok dôkazov nešlo o UFO, ale zrejme len o Jupiter na nočnej oblohe.

Uvedomenie si, že UFOm boli aj unesení, však prišlo relatívne pomaly, keď Betty začala v spánku mávať série živých snov o tom, ako ju skúmajú mimozemšťania. Podľa jej slov sa jej nikdy predtým nesnívali tak detailne prepracované sny. 25. novembra 1961 mali Hillovci 12-hodinové interview s členmi NICAP (National Investigations Committee On Aerial Phenomena),  C.D. Jacksonom a Robert E. Hohmannom. Počas interview si manželia uvedomili, že ich cesta domov trvala oveľa dlhšie ako mala, a to o až tri hodiny, a tak bola navrhnutá hypnóza, ktorá by vedela pomôcť obnoviť nejaké zabudnuté spomienky. K tej sa však dostali až v polovici roku 1964 a zistilo sa, že Bettyina výpoveď počas hypnózy bola identická s výpoveďou jej snov.

Betty opisovala situáciu nasledovne: šli po ceste, ktorá bola zablokovaná asi jedenástimi mimozemskými bytosťami s výškou asi 160 centimetrov, so sivou pokožkou, mačacími očami, malým nosom, ústami a veľkým čelom, ktoré schádzalo do úzkej brady. Bytosti ich vzali k lodi, ktorá stála neďaleko, kde ich s manželom rozdelili do dvoch miestností. Mimozemšťan, ktorý viedol jej prehliadku, na ňu hovoril anglicky. Barney počas hypnózy vypovedal, že okrem angličtiny bytosti rozprávali akýmsi divným mrmlavým jazykom, ktorému vôbec nerozumel. Neskôr Betty do pupku vpichli akúsi ihlu a povedali jej, že ide o tehotenský test. Barney mal zas dojem, že počas jeho prehliadky mu bola odobratá vzorka spermií, Betty to však dôrazne odmietala.

Po prehliadke mimozemšťan ukázal Betty hviezdnu mapu a podal jej knihu s divnými znakmi, ktorú si vraj mohla nechať. Keď ju však vyprevádzali von, strhla sa hádka, ktorá vyústila do záveru, že si ju odniesť nemôže a že celú udalosť si nesmie pamätať. Po hypnóze vedela ukázanú hviezdnu mapu nakresliť a v spolupráci s astronómkou Marjorie Fish, ktorá vytvorila 3D model blízkych hviezd, sa ukázalo, že mapa je nakreslená z pohľadu sústavy dvoch hviezd Zeta Reticuli.

Manželia Hillovci sa stali ikonou ufológie hlavne kvôli tomu, že ich výpoveď bola prvá svojho druhu. Dovtedy sa totiž len nahlasovali prípady, že ľudia boli unesení na dobrodružné výpravy na susedné planéty našimi vesmírnymi bratmi, čo vyvolávalo priveľké pochybnosti o ich pravdivosti. Čo pre nich však bolo nešťastím je to, že vďaka presláveniu tohto prípadu im ako rasovo zmiešanému manželskému páru, ktorý svoj život zasvätil bojovaním za občianske práva a rovnocennosť rás, ich celoživotná práca zanikla v tieni ufológie.

Foto: wikipedia.com, ufoevidence.com

Jakub Überlauer

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader