Zaujímavosti / Tech / 23. február 2015

Armáda testuje obojživelného loptového robota

Aj keď vyzerá skôr ako fitlopta v telocvični, ide v skutočnosti o veľmi sofistikovaného robota, ktorý by mohol v budúcnosti slúžiť viacerým účelom.

Hovoria mu Guard bot a ide o guľovitého obojživelného robota, ktorý bol vyvinutý firmou s rovnakým názvom v štáte Connecticut. Napriek tomu, že sa vyvíjal primárne na budúce misie na Mars, dnes je testovaný americkou armádou. Tá ho chce použiť hlavne na hliadkovanie. Táto lopta má v priemere 60 cm, no aj tak sa dá rozmerovo prispôsobiť až do veľkosti 3 metrov, alebo zmenšiť na 10 cm. Táto prispôsobivosť je veľmi vhodná na rôzne úlohy. Malý robot je dobrý napríklad na obhliadku podvozkov aut. Najväčšia vychýtavka tohto robota je však jeho schopnosť prekonať takmer akýkoľvek terén. 

Problém nemá s pieskom, blatom, trávou a dokonca ani so snehom, pričom dosahuje rýchlosť necelých 10km/h. Prekážka preňho nie je ani voda, v nej však dokáže isť len 6,4 km/h. Priestor vnútri sa dá napchať rôznou technológiou v závislosti od použitia. Vo výbave sú však dve kamery, ktoré sa dokážu nezávislé na sebe otáčať a prenášať aj live stream. Nočné videnie, pohybové senzory, alebo laserové skenery, to všetko sa dá do robota ľahko nainštalovať. Už teraz sa uvažuje nad chemickými senzormi, ktoré by dokázali identifikovať rôzne chemické zlúčeniny a včas upozorniť ľudí na nebezpečenstvo. Pomocou vnútorného kyvadla dokáže udržať všetky nástroje v rovnakej polohe napriek tomu, že sa stále točí.

 

 

popsci.com/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader