Zaujímavosti / 19. júl 2014

83 ročný fotograf našiel v starej zabudnutej škatuli plnej fotografií hotový poklad

Poklady nemusia predstavovať len truhlice plné zlata niekde na dne oceána alebo na opustenom ostrove. Stačí, ak si svoje cennosti uložíte do škatule a na najbližších 50 rokov na ne úplne zabudnete. A vôbec to nemusia byť peniaze ani drahé šperky, najcennejšie sú totiž úplne iné veci.

Jedného dňa zavolal Kenovi Heymanovi, známemu a oceňovanému 83ročnému fotografovi, jeho bývalý agent Woodfin Camp so žiadosťou o vyprázdnenie skladu. Vo vnútri desiatok škatúľ boli stovky historických výtlačkov a tisícky snímok, ktoré vytvoril počas svojej kariéry. Našiel tam aj zložku s označením „Matky“, ktorá skrývala hotový poklad. Túto sériu nafotil pre knihu s názvom „Family“, na ktorej pracoval spolu s preslávenou antropologičkou Margaret Meadovou v roku 1965 a v tom istom roku bola nominovaná na Pulitzerovu cenu.

Margaret bola najskôr jeho profesorkou, no neskôr začali spolupracovať na „Family“ a neskôr na mnohých ďalších knihách a projektoch. Ich antropologická spolupráca je zjavná aj na týchto obrázkoch, ktoré dokladajú materstvo z celého sveta, a to nie len z pohľadu niektorej z kultúr.

Fotografie boli spravené pred takmer 50 rokmi a ukazujú, čo sa ne/zmenilo na materstve za tak dlhú dobu. Aj napriek tomu, že fotografie dokumentujú úplne iné prostredie a dobu, ako tú, v ktorej žijeme teraz, niektoré veci sa nezmenili a nikdy ani nezmenia. Matky na obrázkoch sú rovnako zaneprázdnené ako ich dnešné kolegyne, smejú sa, hojdajú a nadovšetko milujú svoje deti. Čas sa mení, no matky nie.

Niektorí ľudia majú dar rozprávať príbehy prostredníctvom fotoaparátu a práve Ken je jedným z nich. Zaspomínajte si spolu s nami vďaka tejto prehliadke dojemných, no krásnych fotografií matiek s ich deťmi.

Monika Budayová/boredpanda.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader