Kultúra / 04. september 2019

Zverejnili užší výber kníh bojujúcich o prestížnu Man Booker Prize

        
        
        
          
        
        
        4.9.2019 (Webnoviny.sk) - Zoznam kníh bojujúcich o prestížnu literárnu Man Booker Prize sa zúžil na šesť titulov. O prestížnu literárnu cenu súťažia aj tituly predošlých držiteľov Salmana Rushdieho a Margaret Atwood.

Okrem nich sa do užšieho výberu dostali aj diela Bernardine Evaristo, Chigozieho Obiomu, Elif Shafak a Lucy Ellmann.

Novinkou The Testaments

Rushdie získal Man Booker Prize v roku 1981 za román Deti polnoci a v aktuálnom ročníku sa o trofej uchádza s knihou Quichotte. Atwood cenu vynieslo v roku 2000 dielo The Blind Assassin (v češtine vyšlo ako Slepý vrah, pozn. SITA). Tento rok je v shortliste pokračovanie jej populárneho románu Príbeh služobníčky, ktorý jej v roku 1986 tiež vyniesol nomináciu na Man Booker Prize. Tohtoročná novinka má názov The Testaments.

Víťaza vyhlásia 14. októbra

O tohtoročných súťažných tituloch rozhodujú porotcovia a porotkyne Peter Florence, Liz Calder, Xiaolu Guo, Afua Hirsch a Joanna MacGregor. Tí mali na výber zo 151 titulov, z ktorých následne vybrali longlist 13 diel. Víťaza ceny, ktorý dostane 50-tisíc libier (v prepočte zhruba 55 000 eur), vyhlásia 14. októbra. Man Booker Prize po prvý raz udelili v roku 1969. Cenu môže získať autor akejkoľvek národnosti píšuci v anglickom jazyku, ktorého dielo vyšlo vo Veľkej Británii alebo v Írsku. Vlani cenu získala severoírska autorka Anna Burns za román Mliekar.

Shortlist titulov bojujúcich o Man Booker Prize 2019

Margaret Atwood - The Testaments Lucy Ellmann - Ducks, Newburyport Bernardine Evaristo - Girl, Woman, Other Chigozie Obioma - An Orchestra of Minorities Salman Rushdie - Quichotte Elif Shafak - 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: Webnoviny.sk - Zverejnili užší výber kníh bojujúcich o prestížnu Man Booker Prize © SITA Všetky práva vyhradené.