Kultúra / 05. september 2019

Zomrel český výtvarník a herec Jaroslav Weigel, bol členom divadla Járy Cimrmana

        
        
        
          
        
        
        5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Vo veku 88 rokov zomrel vo štvrtok Jaroslav Weigel. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Herec a výtvarník stál za väčšinou scénografie Divadla Járy Cimrmana. "Čakali na to dlho, bolo to vyslobodenie," povedel za Weiglovu rodinu režisér Jan Svěrák.

Jaroslav Weigel

...sa výtvarne podieľal na všetkých predstaveniach divadla. Pre súbor Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka vytváral scénu, kostýmy a podieľal sa tiež na všetkých knižných publikáciách. Bol vyštudovaným učiteľom v odbore výtvarná výchova - história a po štúdiách pôsobil ako výtvarný redaktor Mladého světa a ďalších časopisov. Popri divadelnej tvorbe sa venoval maľbe, vytváral grafiky, karikatúry, časopisecké a knižné ilustrácie, kalendáre alebo obaly na gramofónové platne. Podieľal sa aj na návrhu poštových známok s cimrmanovskými motívmi. Ako ďalej píše iDNES.cz, členom divadla Járy Cimrmana bol od roku 1970 a zahral si vo všetkých jeho hrách. Hral aj v niekoľkých filmoch dua Smoljak-Svěrák. Popri filmových klasikách ako Nejistá sezona (1987) a Jára Cimrman ležící, spící (1983), ktoré sa venovali priamo súboru divadla a jeho poetike, sa v drobných úlohách objavil napríklad v snímkach Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Vrchní, prchni! (1980) alebo Marečku, podejte mi pero! (1976).
Pre kultové divadlo je to v krátkom čase druhá smutná správa, keď 26. júla nečakane zomrel ďalší jeho dlhoročný člen a jeho manažér Václav Kotek.

Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel český výtvarník a herec Jaroslav Weigel, bol členom divadla Járy Cimrmana © SITA Všetky práva vyhradené.