Kultúra / 10. august 2023

Zomrel akademický maliar Zdeno Horecký, jeho diela zachytávali industrializáciu a výstavbu na severe Slovenska

        
        
        
          
        
        
        10.8.2023 (SITA.sk) - V stredu 9. augusta vo veku 93 rokov zomrel akademický maliar Zdeno Horecký narodený v Bytčici.

Námety pochádzali zo severného Slovenska

Vo voľnej tvorbe sa venoval najmä maľbe krajiny, jeho námety pochádzali zo severného Slovenska, ako napr. Orava, Kysuce, Horné Považie a taktiež z Terchovej a Zázrivej. Horecký bol taktiež autorom viac ako 90 výtvarných diel vo verejnom priestore a v architektúre. Jeho mozaika sa zachovala na Jazykovej škole v Žiline na Veľkej okružnej a reliéf z plochého skla v budove Váhostavu.

Založenie Ľudovej školy umenia

Horecký zároveň významne prispel k založeniu Ľudovej školy umenia v Žiline, kde pôsobil ako pedagóg. Na sociálnej sieti o tom informovala Považská galéria umenia v Žiline. Horecký študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení Krajinárskeho maliarstva. „Jeho obrazy charakterizuje dominujúca línia kresby, výrazná čierna linka, expresívna farebnosť a celkovo snaha o vystihnutie archetypov vidieckeho prostredia a symbiózy dedinského človeka s prírodou. Osobité sú diela, ktoré zachytávajú industrializáciu a výstavbu na severe Slovenska - prerod prírodnej krajiny na priemyselnú a urbánnu," napísala galéria. Obrazy sú tak dokumentom zmeny tohto prostredia v 50. a 60. rokoch uplynulého storočia.

Zdroj: SITA.sk - Zomrel akademický maliar Zdeno Horecký, jeho diela zachytávali industrializáciu a výstavbu na severe Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.