Svet / 18. september 2023

Vojna, klimatická kríza aj iné témy. Čaputová rokovala so šéfom OSN a v New Yorku našla kúsok Slovenska

        
        
        
          
        
        
        18.9.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová sa s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniom Guterresom rozprávala o bezpečnostnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine, potravinovej bezpečnosti a taktiež o riešení klimatickej krízy.

Kroky pre dosiahnutie klimatickej neutrality

Zároveň sú to hlavné témy tohtoročného Valného zhromaždenia OSN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V rozhovore generálny tajomník ocenil, že v otázke ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine stojí Slovensko na strane medzinárodného práva a Charty OSN. Vyzdvihol tiež kroky, ktoré naša krajina už spravila a naďalej robí pre dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050," uviedla prezidentka na sociálnej sieti. Valné zhromaždenie OSN sa začne v utorok 19. septembra v New Yorku, USA.

Stretnutie s krajanmi v New Yorku

Prezidentka sa v nedeľu v Spojených štátoch amerických zároveň stretla s krajanmi žijúcimi v New Yorku. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie) Taktiež sa zúčastnila na slovenskej omši v kostole sv. Jána Nepomuckého na Manhattane. Na miestnej fare sa stretla so slovenskými študentmi študujúcimi v USA a učiteľkami víkendových škôl slovenčiny v New Yorku a New Jersey. „Uprostred Manhattanu som dnes našla kúsok Slovenska. Tunajšiu rímskokatolícku farnosť založili prisťahovalci zo Slovenska už koncom 19. storočia a odvtedy je miestom, kde sa pravidelne stretávajú naši krajania žijúci v New Yorku," uviedla prezidentka.

Zdroj: SITA.sk - Vojna, klimatická kríza aj iné témy. Čaputová rokovala so šéfom OSN a v New Yorku našla kúsok Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.