Slovensko / 23. september 2017

Vojaci zo siedmich krajín si na Slovensku precvičia zásah v prípade živelných katastrof

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Vojaci zo siedmich krajín si od nedele budú na cvičisku Váh precvičovať zásah a pomoc obyvateľstvu v prípade živelných katastrof.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, ide v poradí už o 15. ročník cvičenia v rámci projektu TISA, ktorého súčasťou sú Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina. Okrem nich sa na cvičení zúčastnia aj vojaci zo Spojených štátov amerických a Rakúska a pozorovatelia z Českej republiky.

Celkovo pôjde o 327 profesionálov, vrátane zložiek rezortu vnútra a príslušníkov Slovenského Červeného kríža.


Cvičenie je od roku 2002 každoročne organizované v rámci mnohonárodného projektu TISA na princípe rotácie štyroch partnerských krajín - Maďarska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny. Poslaním vojakov a ďalších zložiek domáceho krízového manažmentu z týchto krajín je poskytovanie pomoci miestnemu civilnému obyvateľstvu v prípade katastrofách v povodí rieky TISA.

Cieľom je tiež zúčastňovať sa na znižovaní škôd po katastrofách a odstraňovaní následkov živelných pohrôm v tejto oblasti. Profesionálne zručnosti si vojaci precvičujú v dvoch rovinách - veliteľsko-štábna časť sa koná v centre simulačných technológií v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši a praktická časť v obci Kráľová nad Váhom.


V čase cvičenia sa bude zároveň konať aj zasadnutie riadiaceho výboru Steering Group, ktorý má prerokovať ďalší rozvoj a rozšírenie priestoru zodpovednosti aj na povodie rieky Dunaj. Takéto rozšírenie môže byť strategické napríklad v prípade živelnej pohromy v okolí toku rieky Dunaj, kde v takomto prípade môže Slovensko rovnako počítať s pomocou cezhraničného partnera. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Vojaci zo siedmich krajín si na Slovensku precvičia zásah v prípade živelných katastrof © SITA Všetky práva vyhradené.