WASHINGTON 8. mája (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody s Iránom, ktorú označil za "hroznú a jednostrannú", založenú na klamstve.
Podpísaný prezidentský dekrét
Trump v utorok podpísal prezidentský dekrét, ktorým odstupuje od medzinárodnej dohody z roku 2015. Zároveň plánuje opätovne zaviesť sankcie proti iránskemu režimu. Iné štáty tiež varoval, aby vláde v Teheráne nepomáhali.
Trump povedal, že Amerika "nebude rukojemníkom jadrového vydierania" a nedovolí, aby "režim, ktorý hlása 'Smrť Amerike', získal prístup k jadrovým zbraniam".
Dohoda z roku 2015
Prezident dodal, že k rozhodnutiu dospel po konzultáciách s americkými spojencami. Zároveň podotkol, že nová dohoda by mohla viesť k "mieru a stabilite, ktoré na Blízkom východe všetci chceme". Jeho prejav k národu z Bieleho domu vysielali naživo televízie.
Dohoda z roku 2015 je zameraná na obmedzenie jadrových ambícií Iránu, Trump ju však opakovane označil za "najhoršiu dohodu všetkých čias". Teherán v rámci nej súhlasil s výrazným obmedzením svojho jadrového programu a prísnou medzinárodnou kontrolou výmenou za stiahnutie tvrdých medzinárodných sankcií.
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump oznámil odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom, ktorú označil za hroznú a jednostrannú © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:
O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson
Warning: getimagesize(https:): failed to open stream: Adresár alebo súbor neexistuje in /data/web/virtuals/56831/virtual/www/clanoks.php on line 212
Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/56831/virtual/www/clanoks.php on line 213
Helikoptéra pri návrate z mierovej misie OSN zrútila v Stredoafrickej republike, traja vojaci zomreli
