Ekonomika / 18. január 2018

Termín zaplatenia dane z motorových vozidiel sa blíži, finančná správa upozorňuje na chyby

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) - Na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z motorových vozidiel zostávajú posledné dva týždne. Termín podania priznania a zaplatenia tejto dane je 31. január. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel podávajú daňové subjekty, ktoré používajú vozidlo evidované v Slovenskej republike na podnikanie.

Finančná správa pri tejto príležitosti upozorňuje na najčastejšie chyby, ktorých sa daňovníci pri tejto dani dopúšťajú. Je to napríklad zaplatenie dane bez podania daňového priznania, alebo naopak, podanie priznania bez zaplatenia dane.

Komunikácia výhradne elektronicky

Takisto pri elektronickom podaní daňovníci často zašlú viackrát rovnaké daňové priznanie, či daňové subjekty nesprávne vypočítajú preddavky, či opomenú povinnosť platiť preddavky. V konečnom dôsledku problémom často býva aj nesprávna identifikácia platieb. Právnické osoby zapísané v obchodnom registri, resp. daňové subjekty, ktoré sú povinné s daňovou správou komunikovať elektronicky a týka sa ich povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, musia podať toto priznanie výhradne elektronicky. Práve užívateľov elektronickej komunikácie s finančnou správou však tento rok čaká novinka. Pre takmer 130 tis. daňových subjektov totiž finančná správa zabezpečila predvyplnené daňové priznania k dani z motorových vozidiel.

Benefit pre daňovníkov

"Ide o benefit pre daňovníkov, ktorí finančnej správe už v roku 2017 podali daňové priznanie k dani z motorových vozidiel elektronicky. Finančná správa predpokladá, že vďaka predvyplneným daňovým priznaniam sa zníži chybovosť podávaných daňových priznaní k dani z motorových vozidiel," informuje finančná správa. Daňové subjekty, pre ktoré nie je elektronická komunikácia povinná, môžu daňové priznanie k dani z motorových vozidiel doručiť osobne alebo poslať poštou na daňový úrad. "Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel sa podáva na daňový úrad miestne príslušný podľa trvalého pobytu fyzických osôb alebo podľa sídla právnických osôb," dodáva finančná správa.

Zdroj: Webnoviny.sk - Termín zaplatenia dane z motorových vozidiel sa blíži, finančná správa upozorňuje na chyby © SITA Všetky práva vyhradené.