Ekonomika / 15. júl 2020

Situácia na Slovensku je kritická, vyťaženosť hotelov je nízka a po sezóne bude ešte horšie

        
        
        
          
        
        
        15.7.2020 (Webnoviny.sk) - Rezervácie a vyťaženosť hotelových zariadení turistami sú počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny na Slovensku výrazne nižšie ako v minulom roku. V pobytových hoteloch je pokles počas leta od 30 do 40 percent. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Asociácie hotelov a reštaurácií (AHRS).

Oveľa horšie sú na tom podľa zistení asociácie mestské hotely, kde priemerná vyťaženosť nedosahuje ani 20 percent kapacít, čo znamená zníženie počtu prenocovaní oproti roku 2019 až o 70 percent. "Viacero mestských hotelov pritom zostáva v lete zatvorených a zlepšenia sa neočakávajú ani v septembri. Vtedy zrejme prudko klesne záujem aj o pobytové hotely," konštatuje AHRS.

Mnohé hotely zostali zatvorené

Situácia v cestovnom ruchu je podľa asociácie stále kritická a očakáva, že po skončení letnej sezóny sa na celom Slovensku výrazne zhorší. "Nástroje pomoci považujeme za nedostatočné a zle nastavené. Len päť percent z doteraz vyplatenej pomoci bolo pre ubytovacie a stravovacie služby, ktoré naopak zaznamenali najvyšší pokles tržieb a sú najviac postihnutým odvetvím koronakrízou,“ uviedol generálny manažér AHRS Marek Harbuľák. Upozornil, že vlády v susedných a takmer všetkých európskych krajinách, už pritom prijali špecifické opatrenia orientované len na odvetvie cestovného ruchu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V júni dosiahla priemerná vyťaženosť hotelov necelých 21 percent, pričom približne tretina hotelových kapacít bola kvôli nízkemu dopytu stále zatvorená. Mestské hotely boli vyťažené na 14 percent, v Bratislave na 14,9 percenta a pobytové na 24,4 percenta. "Vyšší dopyt po týchto službách bol však spôsobený aj čerpaním pobytov, ktoré boli preložené z marca, apríla a mája," objasňuje asociácia.

Najväčší pokles zažívajú mestské hotely

V júli obsadenosť stúpla a dosiahla priemernú hodnotu takmer 38 percent. V rovnakom období minulého roka to ale bolo 72 percent. Dôvodom je výrazný prepad zahraničných návštevníkov a pokles domácich klientov. Najväčší pokles zažívajú opäť mestské hotely, kde bolo rezervovaných len necelých 19 percent ich kapacity. V prípade pobytových hotelov je situácia lepšia, počet rezervácií dosiahol viac ako 52 percent. V rovnakom období uplynulého roka ale dosahovali mestské hotely 68 percent a pobytové takmer 78 percent. "Prepad počtu prenocovaní v mestských hoteloch oproti roku 2019 je približne 70 percent a v pobytových hoteloch viac ako 30 percent," konštatuje AHRS.

Ľudia sa rozhodujú na poslednú chvíľu

Rovnaká situácia sa pritom podľa nej pravdepodobne zopakuje aj v auguste. Asociácia pripúšťa, že tento stav môže byť ovplyvnený aj zmenou spotrebiteľského správania, ktoré sa v období koronakrízy prejavuje rozhodovaním a rezerváciami na poslednú chvíľu. Ďalší vývoj ovplyvní epidemiologická situácia a miera rozšírenia ochorenia COVID-19 nielen na Slovensku, ale aj v iných dovolenkových destináciách Slovákov. Prieskum realizovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska od 8. do 12. júla tohto roka. Údaje o stave rezervácií a svojej vyťaženosti poskytlo celkovo 165 hotelov, čo je približne 25 percent z ich celkového počtu na Slovensku. Cieľom prieskumu bolo zistiť dopad koronakrízy na záujem turistov o ubytovacie služby v hoteloch.

Zdroj: Webnoviny.sk - Situácia na Slovensku je kritická, vyťaženosť hotelov je nízka a po sezóne bude ešte horšie © SITA Všetky práva vyhradené.