Svet / 29. august 2018

Poľský prezident Duda bude s Trumpom rokovať o obchode aj bezpečnosti

        
        
        
          
        
        
        VARŠAVA 29. augusta (WebNoviny.sk) - Poľský prezident Andrzej Duda v septembri s manželkou vycestuje do Washingtonu, kde sa v Bielom dome stretne s jeho americkým kolegom Donaldom Trumpom.

V utorok o tom informoval poradca poľskej hlavy štátu Krzysztof Szczerski. Dudova prvá návšteva oficiálneho sídla amerického prezidenta sa uskutoční 18. septembra.

Viac amerických vojakov v Poľsku

Podľa Szczerského čaká Dudu a Trumpa stretnutie medzi štyrmi očami, počas ktorého by mali rokovať o bezpečnosti v strednej Európe a posilnení americkej vojenskej prítomnosti v regióne. O zvýšenie počtu amerických vojakov na svojom území sa Poľsko usiluje od roku 2017. Návšteva poľského prezidenta by mala zahŕňať aj ďalšie rokovania o obchodných vzťahoch a partnerstve medzi krajinami.

Stretnutie prvých dám

Biely dom v stanovisku oznámil, že prezidenti "budú hovoriť o spôsoboch ako posilniť strategické partnerstvo medzi Spojenými štátmi a Poľskom" a plánujú diskutovať o "obchode, armáde a bezpečnostných záležitostiach". V rámci návštevy poľského prezidentského páru je tiež naplánované stretnutie prvých dám Poľska a USA Agaty Kornhauser-Dudovej a Melanie Trumpovej. Poľský prezident sa okrem iného stretne aj s americkými senátormi a usporiada večierok pri príležitosti stého výročia nezávislosti Poľska, ktorú krajina získala vďaka podpore niekdajšieho amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský prezident Duda bude s Trumpom rokovať o obchode aj bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.