Správy / 30. júl 2018

Konzumenti drog na Slovensku siahajú nielen po marihuane, záujem o heroín podľa polície klesol

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Slovenskí konzumenti drog majú najväčší záujem o marihuanu a pervitín. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, v tejto súvislosti však nezaostáva ani kokaín.

"Pri jeho dovoze spolupracujú s dílermi z Rakúska a Maďarska predovšetkým páchatelia z Bratislavského kraja. Dôvod je jednoduchý. Otvorené hranice a kúpyschopnosť osôb," skonštatoval Slivka.

Protidrogová akcia v Malackách

Príkladom záujmu o kokaín podľa polície môže byť aj tohtotýždňová protidrogová akcia v Malackách, kde zasahovala národná protidrogová jednotka Národnej kriminálnej agentúry v spolupráci s malackým policajným riaditeľstvom. "Medzi zadržanými je aj príslušník ozbrojených síl. Národná protidrogová jednotka akciu dobre pripravila a išli na istotu. Pri prehliadkach zadržaných a pri domových prehliadkach zaistili 300 dávok kokaínu v hodnote 1 800 eur, 114 dávok pervitínu v hodnote 580 eur a hotovosť 1 280 eur," informoval Slivka. Nelegálny obchod s drogami je podľa polície v súčasnosti medzinárodne prepojený. "Vyznačuje sa vysokou mierou anonymity a konšpiráciou. Jeho profesionálna úroveň núti políciu pri jeho odhaľovaní a objasňovaní neustále sa prispôsobovať novým podmienkam. Pretože nelegálne zisky z obchodu s drogami sú nepochybne hrozbou pre spoločnosť, rovnako ako ich samotné užívanie," zdôrazňuje Slivka.

Záujem o anaboliká narastá

V minulom roku podľa neho polícia riešila 638 prípadov súvisiacich s pervitínom, ktorého zaistili viac ako štyri kilogramy. Zaznamenali tiež 1 153 prípadov súvisiacich s marihuanou, ktorej zaistili takmer 150 kilogramov. V rukách kriminalistických expertov skončilo aj 31 rastlín konope. Heroín je podľa polície na ústupe, v minulom roku zaistili 400 gramov. Záujem o užívanie anabolík naopak podľa polície narastá. Na medzinárodnej drogovej scéne je Slovensko podľa polície tranzitnou krajinou. "Ako príklad možno uviesť opäť kokaín. Ten sa na území Slovenska nie len že nevyrába, ale Slovenská republika nie je primárne ani jeho cieľovou destináciou. Páchatelia drogovej trestnej činnosti však na jeho dovoz z Južnej Ameriky do Európy neraz využívajú bratislavské letisko," vysvetlil Slivka. Na Slovenskej drogovej scéne má podľa neho osobitné postavenie Bratislavský kraj, najmä Bratislava. "Je to fenomén každého hlavného mesta ktorejkoľvek krajiny na svete. Dôvodom je ekonomická sila a kúpyschopnosť obyvateľov. Ale aj vysoká miera anonymity a výhodná geografická poloha Bratislavského kraja. Hraničí totiž s Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom," dodal Slivka.

Zdroj: Webnoviny.sk - Konzumenti drog na Slovensku siahajú nielen po marihuane, záujem o heroín podľa polície klesol © SITA Všetky práva vyhradené.