Veda a technika / 21. február 2019

Japonská sonda Hajabusa 2 sa pokúsi pristáť na asteroide Ryugu a zozbierať vzorky materiálu

        
        
        
          
        
        
        TOKIO 21. februára (WebNoviny.sk) - Japonská sonda Hajabusa 2 sa vo štvrtok začala približovať k asteroidu Ryugu, na ktorom sa pokúsi pristáť a zozbierať z neho materiál, ktorý by mohol poskytnúť informácie o pôvode slnečnej sústavy a života na Zemi.

Náročné pristátie

Sonda by mala podľa plánov pristáť na povrchu telesa v piatok ráno, a to aj napriek päťhodinovému odkladu pristávacieho procesu pre bezpečnostnú kontrolu, informovala japonská národná vesmírna agentúra JAXA. Pristátie sondy bude pre nerovný povrch asteroidu náročné. Aby sa vyhla prekážkam, pokúsi sa Hajabusa 2 z výšky 20 kilometrov pristáť v kruhu s priemerom šesť metrov.

Vzorky z asteroidu

Do výšky 500 metrov nad povrchom budú sondu ovládať z riadiaceho centra vesmírnej agentúry, zvyšok už bude sonda robiť sama, keďže príkazy zo Zeme k nej putujú 20 minút. JAXA pristávanie v danom kruhu prirovnala k pristávaniu na ploche pre nadhadzovača na bejzbalovom ihrisku. Počas dosadnutia na asteroid, ktoré bude trvať len niekoľko sekúnd, sonda vystrelí projektil, aby odpálil podpovrchový materiál, ktorého vzorky následne zozbiera a pošle na Zem. Piatkový pokus je prvý z troch takýchto naplánovaných pristátí.

Zdroj: Webnoviny.sk - Japonská sonda Hajabusa 2 sa pokúsi pristáť na asteroide Ryugu a zozbierať vzorky materiálu © SITA Všetky práva vyhradené.