Ekonomika / 12. september 2017

Hurikány Harvey a Irma spomalia ekonomický rast USA

        
        
        
          
        
        
        WASHINGTON 12. septembra (WebNoviny.sk) - Škody spôsobené v USA hurikánom Harvey podľa Bank of America Merrill Lynch pravdepodobne budú v sume do 108 mld. USD.


Hurikán Irma podľa odhadu Marka Zandiho, hlavného ekonóma Moody's Analytics, spôsobí škody za 64 až 92 mld. USD. Analytici odhadujú, že anualizované tempo rastu ekonomiky krajiny bude v treťom kvartáli o 0,5 až 1 percentuálny bod slabšie, ako by bolo bez vplyvu hurikánov.

Zrýchliť by mala v závere roka

Avšak obnova by mala ekonomiku zrýchliť v závere tohto roka a v úvode roka 2018. "Stavebná aktivita v postihnutých oblastiach prudko stúpne," predpovedá Ian Shepherdson, hlavný ekonóm spoločnosti Pantheon Macroeconomics. "Výdavky domácností na stavebné materiály, nábytok, spotrebiče a autá budú oveľa vyššie, ako by boli za iných okolností," konštatoval.

Výdavky domácností budú vyššie

Ekonómovia banky Goldman odhadujú, že hurikány Harvey a Irma zredukujú rast ekonomiky USA v treťom kvartáli o 0,8 percentuálneho bodu (pb) na úroveň 2 percentá. Prognózujú však výrazné oživenie a predpokladajú, že anualizované tempo rastu ekonomiky sa v štvrtom kvartáli zrýchli o 0,4 pb, v prvom kvartáli 2018 o 0,2 pb a v druhom štvrťroku budúceho roka o 0,4 pb.

Zdroj: Webnoviny.sk - Hurikány Harvey a Irma spomalia ekonomický rast USA © SITA Všetky práva vyhradené.