Zdravie / 20. august 2018

Foto: Hygienici varujú pred škodlivým hrnčekom na kávu, presahuje limitné hodnoty ťažkých kovov

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 20. augusta (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR na základe vykonaných kontrol informuje o nevyhovujúcom výrobku - sklenenom hrnčeku s dekorom kávy, ktorý má objem 200 ml a EAN kód 8581390760702.

Podľa skúšok vykonaných Národným referenčným laboratóriom pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami v Poprade výrobok v parametri obsah kadmia a olova vo výluhu vzorky (ústny okraj) do štvorpercentnej kyseliny octovej za podmienok testu presahuje limitné hodnoty uvedených ťažkých kovov, čím nespĺňa požiadavky ministerstiev pôdohospodárstva a zdravotníctva a zároveň nespĺňa požiadavky Európskeho parlamentu a Rady o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Príslušné orgány verejného zdravotníctva v SR prijímajú opatrenia na stiahnutie predmetného výrobku z trhu v SR. "Keďže sa uvedený výrobok ešte môže nachádzať v obchodnej sieti na území Slovenskej republiky, odporúčame spotrebiteľom, aby výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali a prípadne ho vrátili späť do miesta predaja," dodal Mikas. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hygienici varujú pred škodlivým hrnčekom na kávu, presahuje limitné hodnoty ťažkých kovov © SITA Všetky práva vyhradené.