Svet / 19. jún 2019

Egyptského exprezidenta Mursího zavraždili, vyhlásil Erdogan a sľúbil riadne vyšetrovanie

        
        
        
          
        
        
        ANKARA 19. júna (WebNoviny.sk) - Úmrtie egyptského exprezidenta Muhammada Mursího, ktorý zomrel po tom, ako v pondelok skolaboval na súde v Káhire, nebolo prirodzené, ale šlo o vraždu. V stredu to v Ankare vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Údajne zomrel na infarkt

"Bohužiaľ, Muhammad Mursí sa dvadsať minút zmietal na zemi súdnej siene a nikto mu nepomohol. Mursí nezomrel prirodzene, bol zabitý," vyhlásil Erdogan. Turecký prezident povedal, že Ankara spraví všetko pre to, aby sa smrť Mursího riadne vyšetrila a aby Egypt za jeho zabitie čelil súdu. Mursího pochovali v utorok v Káhire, pričom jeho syn Ahmed sa vyjadril, že egyptské úrady odmietli povoliť, aby otca pochovali na rodinnom cintoríne v provincii Šarkíja. Egyptská štátna televízia citovala nemenovaný lekársky zdroj, podľa ktorého exprezident zomrel na infarkt.

Žiadajú medzinárodné vyšetrenie

Mursího strana Moslimské bratstvo podobne ako Erdogan obvinila vládu z toho, že exprezidenta zavraždila. Hnutie zároveň vyzvalo na medzinárodné vyšetrenie jeho smrti a protesty pred egyptskými veľvyslanectvami v zahraničí. Medzinárodná ľudskoprávna organizácie Amnesty International rovnako vyzvala egyptské úrady na "nestranné, dôkladné a transparentné vyšetrenie okolností jeho smrti, ako aj podmienok vo väzbe a dostupnosti zdravotnej starostlivosti". Mursí, líder Moslimského bratstva, sa stal v roku 2012 prvým demokraticky zvoleným prezidentom po páde dlhoročného egyptského lídra Husního Mubaraka. V roku 2013 ho zvrhla armáda vedená súčasným prezidentom Abd al-Fattáhom as-Sísím. Stalo sa tak po predchádzajúcich masových protestoch proti jeho vláde.

Zdroj: Webnoviny.sk - Egyptského exprezidenta Mursího zavraždili, vyhlásil Erdogan a sľúbil riadne vyšetrovanie © SITA Všetky práva vyhradené.