Svet / 15. august 2018

Cisár Akihito vyjadril ľútosť nad rolou Japonska vo vojne, premiér Abe neche lipnúť na minulosti

        
        
        
          
        
        
        TOKIO 15. augusta (WebNoviny.sk) — Japonský cisár Akihito vyjadril hlbokú ľútosť nad rolou, ktorú zohrala jeho krajina počas druhej svetovej vojny.

Šlo o posledný prejav 84-ročného cisára pri príležitosti skončenia vojny predtým, než v apríli abdikuje. Na trón nastúpi jeho syn, korunný princ Naruhito.


Akihito počas stredajšej ceremónie pri príležitosti 73. výročia kapitulácie Japonska prejavil "hlbokú ľútosť" nad činmi svojej krajiny počas vojny.

Zároveň vyjadril nádej, že takáto tragédia sa už nikdy nezopakuje. Na ceremónii v Tokiu sa zúčastnil aj premiér Šinzó Abe, slovám ľútosti sa však vyhol. Abe chce, aby Japonsko prestalo lipnúť na svojej minulosti, zatiaľ čo cisár chce, aby sa na ňu nezabudlo. Abe tiež poslal obetné dary do kontroverznej svätyne v Tokiu, ktorá vzdáva hold aj vojnovým zločincom. Návšteve sa však vyhýba v zjavnej snahe nenahnevať susedné štáty odsudzujúce japonskú agresiu.

Japonsko zložilo zbrane 15. augusta 1945. Kapituláciu oznámil v rozhlasovom prejave Akihitov otec, vtedajší japonský cisár Hirohito. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Cisár Akihito vyjadril ľútosť nad rolou Japonska vo vojne, premiér Abe neche lipnúť na minulosti © SITA Všetky práva vyhradené.